fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Bo przecież nie jesteś krzesłem

Fot. Christian Holmér: www.christianholmer.com Fot. Christian Holmér: www.christianholmer.com

„Kobieta była przez wiele lat ofiarą przemocy domowej: ekonomicznej, słownej, psychicznej. Wreszcie zdecydowała się zmienić swoje życie i zaczęła pracować z terapeutką. Podczas tej pracy cały czas wracała do jednego zdania, które słyszała przez lata od swojego partnera. Nie było ważne w jej komunikacji, że była bita, partner odbierał jej środki do życia, ale to, że nieustannie nazywał ją: „prostytutką” (oczywiście używał innego określenia).

Na pewnym etapie pracy terapeutka zapytała: "Czy gdyby mąż powiedział, że jesteś krzesłem, czy to by cię to tak samo bolało i tak samo dotykało ?"

Odpowiedź brzmiała: „Nie, bo nie jestem krzesłem”.

„No właśnie” - odpowiedziała terapeutka - „A czy jesteś prostytutką ?”

Powyższa historia zapoczątkowała prezentację Konrada Kruczkowskiego podczas konferencji TEDxToruń, do której oglądnięcia serdecznie zachęcam.

PODCINANIE SKRZYDEŁ

Ten przykład traktuje o kobiecie, choć przecież przemoc nie ma płci, wieku, nie zależy od statusu społecznego, koloru skóry.

Przytaczając go chciałam zwrócić uwagę na coś innego - na to, jak łatwo jest nam uwierzyć w to, co mówią o nas inni. Jak łatwo pozbawić nas wiary w siebie, podciąć skrzydła. Wmawiać nam rzeczy nieprawdziwe tak długo i tak sugestywnie, że zaczynamy w nie wierzyć. Nawet w te najgłupsze, najbardziej absurdalne.

Bo ile razy usłyszałeś/ usłyszałaś, że nie dasz rady ? Że to nie dla Ciebie ? Że na pewno Ci się nie uda ? Nie dla Ciebie podróże, kariera, studia, świetny związek, życie pełne pasji, rozwój, samorealizacja ? Że powinieneś cieszyć się z tego, co już masz, bo na więcej Cię nie stać ? Że skoro już raz Ci się nie udało, to warto się tego trzymać i nie zabiegać o więcej ? 

A przecież jesteś kimś wyjątkowym. Niepowtarzalnym. Zasługujesz na szacunek. I masz prawo walczyć o siebie. Żyć tak, jak chcesz, jak Tobie będzie dobrze. 

Musisz tylko w to uwierzyć.

NIE DAM RADY ? …

Na mnie słowa  „nie dasz rady” działają jak płachta na byka.

Ale nie na każdego.

Wiem, że najbardziej potrafią sponiewierać słowa padające z ust ludzi, na których opinii najbardziej Ci zależy. Zaczynasz wierzyć, że sobie nie poradzisz. Tracisz więc szanse, możliwości. Czasem stoisz w miejscu latami bojąc się zrobić krok. 

Przez wiele lat żyjesz według oczekiwań innych, a nie zgodnie ze sobą. Jak wiadomo nie da się wszystkich zadowolić, więc dwoisz się i troisz, by się dostosować, uzyskać akceptację. A potem czujesz się z tym potwornie.

Czasami czekasz z realizacją swoich marzeń całe lata. Bo komuś coś się nie podobało, ośmieszył Cię, zlekceważył, umniejszył Twoje sukcesy. Wmówił Ci, że coś jest bez sensu, że nie warto. Starasz się je wymazać z głowy, ignorować, ale wraca, więc uznajesz, że może kiedyś...

Ale nie tędy droga. 

Trzeba powiedzieć: dość ! 

Nie jest to łatwe. Ale warto.

To wymaga pracy, czasu, nierzadko wsparcia, ale w pewnym momencie wszystkie przykre słowa, komentarze, uwagi, przestaną być już tak bolesne. Pójdziesz dalej. Nie będziesz już rozpamiętywać, przeżywać, analizować, szukać winy w sobie. Usuniesz ze swojego życia osoby, które Cię krzywdzą. Zdasz sobie sprawę, że już niczego nie musisz udawać. Zaczniesz żyć zgodnie ze soba i na własnych zasadach.

… NO TO PATRZ !

Dlatego:

 • Nie pozwól sobie wmówić, że czegoś nie potrafisz.
 • Nie pozwól, by przekonywano Cię o ograniczeniach. Jeżeli są jakieś – to tylko w Twojej głowie. A z tym jesteś w stanie zrobić porządek.  
 • Skoro innym się udaje, Tobie może również się powieść. Nigdy się nie przekonasz, jeśli nie spróbujesz. A kiedy najlepiej zacząć, jak nie teraz ?
 • Nie poddawaj się. Moje ukochane motto życiowe: „Trudność to szansa w przebraniu” . Trzeba tylko ją dostrzec. I wykorzystać.
 • Emigracja to szansa na napisanie siebie od nowa. Na życie wreszcie na swoich zasadach.  Już czas na CIEBIE ! To już najwyższy czas ! Wykorzystaj swoją szansę !
 • Staraj się podchodzić do życia pozytywnie. Nic nie osiągniesz, jeśli wciąż będziesz widzieć trudności i przeszkody. Zmień nastawienie, a niedługo zobaczysz, jak wszystko wokół Ciebie się zmienia.
 • Jeśli już się na coś zdecydujesz, jeśli będziesz pewny/a swojej decyzji, nie pozwól nikomu narzekaniem, oczekiwaniami, negatywnym nastawieniem zawrócić Cię z tej drogi. To Twoja droga.
 • Buduj swoje szczęście na pozytywnych wartościach. Dobro powraca. Przekonuje się o tym wciąż i wciąż. 
 • Nic nie sprawia mi takiej przyjemności, jak rozwój. Podróż w głąb siebie. Dlatego czytaj, podróżuj, poznawaj ludzi i daj się poznać. Każda z napotkanych osób może dać nam coś dobrego. Zechciej jednak to dostrzec i wziąć. I podać dalej.  
 • Trzeba mierzyć siły na zamiary, nie porywać się z motyką na słońce. Przygotować się do drogi. Ocenić szanse, ocenić możliwości. Posłuchać Realisty, Krytyka, ale na końcu zwrócić się do Marzyciela. I powalczyć o siebie.
 • Kreuj rzeczywistość, w której chcesz żyć. To Twoje życie. Jedno i niepowtarzalne. Drugiej szansy nie będzie.
 • Pamiętaj, że do dużych celów dochodzi się małymi krokami oraz systematyczną pracą. Efekty nie przyjdą nagle. Ale jeśli codziennie przeniesiesz swój kamyk w miejsce, w którym ma stanąć góra, nawet się nie obejrzysz, jak zacznie sięgać chmur. 

 

I nie pozwól, żeby ktoś ci wmówił, że jesteś krzesłem.

Trzymam za Ciebie kciuki !

AT

 

PS. Na moim fan page na FB spotykają się niesamowici ludzie, którzy tak jak Ty mieli odwagę wyjechać i żyć za granicą. Znajdziesz tam wsparcie, motywację do działania i wiele pozytywnej energii. Jeśli masz ochotę, dołącz do nas:  Emigracja po Sukces 

Przedsiębiorcze, zaradne, ambitne kobiety zapraszam do grupy "Polki sobie radzą, społeczność przedsiębiorczych emigrantek". Grupy kobiet z całego świata, które nie czekają, tylko biorą sprawy w swoje ręce - uczą się, rozwijają, zakładają biznesy. Wspieramy się, motywujemy i inspirujemy nawzajem. Warto !

Zapraszam Cię również do pobrania darmowego E-BOOKA który przygotowałam specjalnie z myślą o emigrantach. Zatytułowałam go  "Bo wszystko zaczyna się od pierwszego kroku..." Sama jestem emigrantką i doskonale rozumiem, z czym się mierzymy. Jakie mamy wątpliwości, jakie potrzeby, czego się boimy i za czym najczęściej tęsknimy. Doskonale też wiem, że wszystko zaczyna się od pierwszej decyzji i pierwszego ruchu. Od małej zmiany, która pociąga za sobą kolejne. A wówczas ani się obejrzymy, a już jesteśmy na właściwej ścieżce :) Wierzę, że ten E-BOOK pomoże Ci zrobić pierwszy krok !

Znajdziesz mnie również na Instagramie i LinkedIn

A jeśli spodobał Ci się ten artykuł - udostępnij ! Dziękuję ! <3

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Więcej w tej kategorii: « Strategia Walta Disney`a Za późno? »

Na Facebook`u

Najczęściej czytane

Artykuły