Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Inni ludzie się liczą

Często się zdarza, że starasz się, pracujesz nad sobą, rozwijasz, szkolisz, szukasz najlepszych rozwiązań i pomimo całego Twojego zaangażowania i serca – nie wychodzi. Porażka goni porażkę, jeden problem pociąga za sobą kolejne. I nie ma znaczenia, czy dotyczy to poszukiwania lepszej pracy, prowadzenie biznesu, spraw rodzinnych, czy osobistych.

Niejednokrotnie starasz się szukać pozytywów w trudnościach, powtarzać: „dam radę... dam rade… nie poddam się” to zbyt długie trwanie w takiej sytuacji musi osłabiać, odbierać wiarę w siebie, swoje umiejętności, kompetencje. Tracisz energię i chęć do dalszego działania.

Jak się zmotywować, jak odnaleźć właściwą drogę, gdy masz wrażenie, ktoś gdzieś się na Ciebie uwziął? Że czego nie dotkniesz, to się sypie? Jak uwierzyć w to, że nie jesteś życiowym nieudacznikiem?

W 1994 r. przeprowadzono na Harvardzie badania - przyglądano się ludziom, którzy radykalnie zmienili swoje życie. Wykazano w nich, że niektórzy dokonali zmiany po osobistej tragedii: rozwodzie, śmierci kogoś bliskiego, chorobie zagrażającej życiu, a niektórzy, gdy widzieli innych, którzy przechodzili przez coś strasznego.

Ale – co najciekawsze - równie często nie było żadnego dramatu poprzedzającego zmianę sposób myślenia i podejścia do życia. Nic, co mogłoby wywrócić ich świat do góry nogami.

DLACZEGO WIĘC ZMIENIAMY SWOJE ŻYCIE ? 

Dzięki innym ludziom.

To oni sprawiają, że zaczynamy myśleć inaczej, działać inaczej, potrafimy przedefiniować swoje cele. To oni otwierają nam oczy na sprawy, których nie dostrzegaliśmy.

Ten sam sposób myślenia, oceny sytuacji, nasze nawyki – to wszystko powoduje, że wciąż dochodzimy do tych samych wniosków. Nie jesteśmy w stanie sami zmienić sposób myślenia, i gdy znów zaczynamy działać kończy się to porażką.

Dlatego jeśli nie wiesz, co dalej, musisz znaleźć kogoś na zewnątrz, porozmawiać, wysłuchać, przemyśleć i wyciągnąć dla siebie jak najwięcej.

GRUPY SPOŁECZNE

Gdy ludzie dołączają do grup – zaczynają brać udział w jakimś kursie, korzystają z pomocy psychologa, zaczynają uprawiać wspólnie z innymi jakiś sport, czy po prostu poznają nowych znajomych zmiana wydaje się możliwa, a szansa, że znajdzie się rozwiązanie, zaczyna być realna. Szczególnie wówczas, gdy ten ktoś sobie dobrze radzi, ma rezultaty, które Ty chcesz osiągnąć, jest w miejscu, do którego Ty chcesz dojść i wyznaje podobne wartości.

Czasem to jedna, jedyna osoba sprawia, że porzucamy dotychczasowe myślenie i zaczynamy inaczej działać wierząc w powodzenie tej zmiany. W badaniach pewna kobieta przyznała, że jej życie zmieniło się po tym, jak spędziła jeden dzień na myciu toalet – i po tygodniach omawiania z pozostałymi osobami z serwisu sprzątającego podjęła odważną decyzję.

Tylko tyle i aż tyle.

Oczywiście, dokładne mechanizmy nie są znane. Nikt nie wie na pewno, dlaczego tak się dzieje, że jedno spotkanie może zmienić nasze życie, ma ogromny wpływ na nasz biznes. Wiele osób opowiada znajomym o nieszczęśliwym małżeństwie, porażkach wychowawczych swoich dzieci, niepowodzeniu w firmie czy w poszukiwaniu dobrej pracy, a gdy wyrzuci wszystko z siebie – wraca do status quo i nie się nie dzieje.

Ale to nie zmienia faktu, że zmiana pojawia się wśród ludzi i staje się realna, jeśli ujrzymy ją w oczach innych.

Dlatego otwórz się. Słuchaj i patrz uważnie. Nie przyjmuj każdej opinii za pewnik, ale zastanów się na nią. Wszak za każdym z nas stoją inne doświadczenia, przeżycia i niektóre pomysły mogą być dla Ciebie wartościowe.

Czasami jedna rozmowa może popchnąć nas na właściwe tory i zmienić całe nasze życie.

Czego z całych sił Ci życzę.

Ściskam,

AT

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Skomentuj

Upewnij się, że wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) są wypełnione.

Na Facebook`u

Najczęściej czytane