fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Jak czytać więcej i szybciej ?

Umiejętność szybkiego czytania jest przydatna dla każdego z nas. Niestety, ponad 60 % Polaków w ubiegłym roku nie przeczytało ani jednej książki. Najprawdopodobniej medium, które usunęło w cień ksiązki jest telewizja albo zrobiliśmy częściowo substytucję i czytamy w internecie. Fakt jest jednak niezaprzeczalny - brak czytania powoduje, że nie rozwijamy swojego potencjału, wyobraźni kreatywnej, nie dbamy o swoją inteligencję. 

Poniższy tekst jest transkrypcją LIVE, jaki odbył sie 9 maja 2019 na Facebook. Link do video znajdziesz TU (KLIKNIJ) 

JAK CZYTAĆ WIĘCEJ I SZYBCIEJ 

Ludzie czytają między 150-250 słów na minutę. Nie jest problemem, żeby podnieść tą liczbę do tysiąca. 

Ale zacznijmy od źródła, czyli tego, jakie mamy utrwalone nawyki przez szkolna edukację: 

  • fonetyzacja, wokalizacja, czyli wymawianie tego, co czytasz. Tak nas uczono, kiedy byliśmy dziećmi. Skupialiśmy się na tym, żeby dobrze przeczytać, wymówić, a nie na tym, co jest napisane. Podczas takiego czytania nasze myśli w pewnym momencie zaczynają gdzieś krążyć. Cały schemat wygląda tak, że bierzesz książkę do ręki, czytasz w myślach wyrazy i one docierają do Twojego mózgu. Pomyślmy - a gdyby tak usunąć element czytania w myślach ? Patrzeć na tekst i przenieść informacje od razu o mózgu ? To jest możliwe ! 
  • regresja, czyli wracanie do tego, co przeczytałeś/aś
  • małe pole widzenia - to sprawia, że czytamy wolniej niż możemy. 

RODZAJE KSIĄŻEK

Musimy podzielić książki na dwa rodzaje - rozrywkowe i specjalistyczne. Jeśli chodzi o książki rozrywkowe to szybkie czytanie jest jeszcze szybsze, bo tam element storytellingowy, który opisuje sytuacje jest zdecydowanie bardziej rozszerzony. Natomiast książka specjalistyczna służy do zdobycia wiedzy. Dlatego przy czytaniu tego rodzaju książek będziesz bardziej skupiony, nie będziesz ich "połykać". Jeśli jest w nich 90 % informacji, które mają ważną treść, to nie będziesz ich traktować "po macoszemu", musisz się bardziej skupić i wówczas szybsze czytanie będzie też miało inny charakter. Będziesz czytał wolniej, ale za to z większą głębią.

Fundamentalne pytanie brzmi jednak: po co czytamy daną książkę ? Czy po to, żeby ją przeczytać, poznać historię i mieć z głowy ? Wtedy szybkie czytanie jest rewelacyjnym sposobem. A może czytamy, żeby się dobrze bawić, czy by się czegoś nauczyć, odpocząć ? Warto to wiedzieć, bo wpływ na czytanie mają właśnie cele. 

TEKST

Oczywiście tekst też ma znacznie. Jeśli czytamy Kanta, który miał tendencję do tworzenia zdań ciągnących się całymi stronami, to taki tekst jest trudniejszy i nie przeczytamygo zbyt szybko. Jeśli książka ma charakter niefilozoficzny, lekki, to również wpłynie na szybkość naszego czytania. 

MOTYWACJA

Czy ktoś nas zmusił, czy my sami chcemy. Jeśli ktoś nas zmusił, to wiadomo, że się z tym źle czujemy - patrz lektury szkolne ;) 

FILTR

Kiedy wyznaczysz sobie cel, zastanów się, czego szukasz w książce: treści, informacji, czegoś, czego nie znasz ? Ja w taki sposób czytam książki szeroko pojętego rozwoju osobistego -  dużo informacji już posiadam i gdy jakieś kwestie, tematy się powtarzają, filtruję je i przeskakuję dalej. 

STAN PSYCHOFIZYCZNY

Śpiący ? Świeżo po treningu ? Zbyt dużo spraw, problemów ? Wówczas szybkie czytanie się nie sprawdzi. 

******

To tyle teorii. Zależało mi na tym, byś wziął/wzięła to pod uwagę, gdy zaczniesz aplikować techniki bez zrozumienia tego, co wpływa na szybkość czytania. 

TECHNIKI

1. SZYBKIE CZYTANIE 

  • określ cel
  • przeczytaj spis treści. Po co ? Będziesz wiedzieć, o czym jest ta książką i wybierzesz to, co cię interesuje. Ale też dlatego, że będziesz mieć większą orientację, jaki jest sposób myślenia autora przedstawionego konceptu, który jest rozbity na proces. Dowiesz sie, czym autor chce się z tobą dzielić. Bo on rozbija koncept na proces. Będziesz wiedzieć, jak to jest chronologicznie poukładane, jaki jest ciąg przyczynowo skutkowy. Do czego jest to potrzebne ? Abyś mógł/mogła zrozumieć, w czym rzecz i o co w tej książce chodzi.
  • Podziel stronę na 3 kolumny. Weź do ręki wskażnik, długopis.  Dotykaj rytmicznie środka pierwsze, drugiej a potem trzeciej kolumny. Zejdź wers niżej i powtórz. Można ruszać głową wodząc za wskaźnikiem. Przyzwyczajaj się do tego rytmu, niektórzy dodają do tego metronom. Ćwicz tak przez kilka dni przez kilkanaście minut dziennie. To spowoduje, że przyzwyczaisz swoje oko do takiego sposobu czytania i po pewnym czasie wyrazy zaczną Ci się zbijać w grupy. Czy będziesz rozumieć tekst ? Na początku prawdopodobnie nie, ale potem się przyzwyczaisz. To jest kwestia wytrenowania oka i mózgu, by przestał wokalizować. 

2. JAK ZWIĘKSZYĆ POLE WIDZENIA

Rozłóż szeroko ręce na boki na wysokości ramion. Spojrzeniem peryferyjnym obserwuj dłonie. Jeśli straciłeś dłonie z pola widzenia, to lekko zmniejsz kąt i znów skieruj spojrzenie peryferyjne na dłonie. Potem przesuń ręce do przodu i jeszcze raz rozłóż. Ćwicz codziennie kilka minut i zobaczysz, jakie będą fantastyczne efekty !

 

Dzięki szybkiemu czytaniu możemy być kilka razy skuteczniejsi. Ale co ważne - korzystaj z szybkiego czytania wybiórczo. Nie zawsze musisz bardzo szybko czytać, bo jeśli chcesz się zrelaksować, nie odbieraj sobie tej przyjemności. To tak jak z jedzeniem - czasem jesz szybko, bo się spieszysz, a czasem idziesz na randkę i delektujesz się posiłkiem. Jedzenie jedzeniu, a książka książce nierówna. 

Powodzenia ! 

AT

 

PS. Przygotowując ten tekst posiłkowałam się wiedzą, jaką zdobyłam na szkoleniu dr Mateusza Grzesiaka. Serdecznie polecam ! 

Na moim fan page na FB spotykają się niesamowici ludzie, którzy tak jak Ty mieli odwagę wyjechać i żyć za granicą. Znajdziesz tam wsparcie, motywację do działania i wiele pozytywnej energii. Jeśli masz ochotę, dołącz do nas:  Emigracja po Sukces 

Przedsiębiorcze, zaradne, ambitne kobiety zapraszam do grupy "Polki sobie radzą, społeczność przedsiębiorczych emigrantek". Grupy kobiet z całego świata, które nie czekają, tylko biorą sprawy w swoje ręce - uczą się, rozwijają, zakładają biznesy. Wspieramy się, motywujemy i inspirujemy nawzajem. Warto !

Znajdziesz mnie również na Instagramie i LinkedIn

A jeśli spodobał Ci się ten artykuł - udostępnij ! Dziękuję ! <3

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE ! 

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Na Facebook`u

Najczęściej czytane

Artykuły