fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Jak wykorzystać poznaną wiedzę w praktyce

Myślę, że zgodzisz się z twierdzeniem, że posiadasz więcej informacji, niż z nich korzystasz. Wiesz dużo, ale wciąż się uczysz, kupujesz nowe książki, kursy, diety, treningi, jesteś świetnym teoretykiem, ale gdy trzeba to zastosować w życiu to różnie z tym jest. Wpadamy w pułapkę i trudno z niej wyjść. Jak sobie z tym poradzić ? 

Poniższy tekst jest transkrypcją LIVE, jaki odbył sie 16 maja 2019 na Facebook. Link do video znajdziesz TU (KLIKNIJ) 

JAK WYKORZYSTAĆ POZNANĄ WIEDZĘ W PRAKTYCE

CYKL KOLBA

Dziś rozmawiamy na temat tego, jak wykorzystać poznaną wiedzę, teorię w praktyce. Myślę, że zgodzisz się z twierdzeniem, że posiadasz więcej informacji, niż z nich korzystasz. Wiesz dużo, ale wciąż się uczysz, kupujesz nowe książki, kursy, diety, treningi, jesteś świetnym teoretykiem, ale gdy trzeba to zastosować w życiu to różnie z tym jest. Wpadamy w pułapkę i trudno z niej wyjść. Jak sobie z tym poradzić ?

No właśnie - live sprzed tygodnia miał niesamowita frekwencję i mnóstwo wyświetleń. Pokazywałam jakie ćwiczenia wykonywać, by poszerzyć pole widzenia. Kto pamięta to ćwiczenie ? I kto je zrobił ? Kto ćwiczył ? No właśnie…

Powinniśmy rozwiązać ten problem, tak byśmy byli bardziej zdyscyplinowani i bardziej produktywni. 

Zacznijmy od tego, co nazywamy cyklem KOLBA, czyli stylu uczenia się. Żeby zastosować w praktyce wiedzę nie możesz zostać z otwartą książka. Musisz przejść do praktycznych modeli wykorzystywania ich i zdać sobie sprawę, że o ile w szkołach uczono nas definicji, o tyle życie wymaga od nas całkiem innego podejścia. Cykl Kolba daje możliwości wykorzystania informacji, które posiadasz w świecie rzeczywistym. By to zrobić, musisz zadać sobie poniższe pytania:

Gdzie możesz zdobytą wiedzę wykorzystać ?


W jakim miejscu konkretnie ? W pracy ? W domu ? W relacjach z dziećmi ? Każde doświadczenie, jakie przeżyłaś/eś, każda informacja, jaką posiadasz, jest użyteczna pod warunkiem, że jest użyta w odpowiednim kontekście. Dajmy przykład: narzekasz, że Twoje dziecko jest uparte. Ale jeśli pójdzie na imprezę, na której będzie alkohol i narkotyki, a ono nie poda się presji otoczenia, będzie asertywnie odmawiać, bo jest uparte i ma swoje zdanie. Wówczas musimy przyznać, że ta cecha jest zasobem który może być dobrze wykorzystany. Ale jak widać - dopiero w odpowiednim kontekście. Dlatego jeśli posiadłaś/eś jakąś informację ani jej nie chwal, ani nie odrzucaj, lecz zastanów się, w jakim kontekście możesz jej użyć.

Jak użyjesz swojej wiedzy ?


Powiedzmy, że uprawiasz sport. Dzięki temu czujesz się zdrowa/y, sprawny, budujesz sylwetkę. Ale w tej sposób komunikujesz również swoim dzieciom, bliskim, jak ważna jest determinacja, wytrwałość i że na sukces trzeba zapracować. Ta informacja pokazuje, że sport rozwija na różnych płaszczyznach i przekazujesz więcej, niż sądzimy.

Kiedy to zrobisz ?


W psychologii sukcesu mówi się, że to ,co nie jest zapanowane, nie jest zrealizowane. Więc bardzo istotne jest planowanie - zdecyduj, kiedy zaczniesz i do kiedy skończysz określony proces.

Dlaczego z tego będziesz korzystać ?

Żeby działać musisz sobie zadać pytanie, dlaczego chcesz z tego korzystać ? A to spowoduje powstanie motywacji. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: „bo muszę” to zastanów się dlaczego „musisz” ? Jeśli odpowiedź brzmi „bo chcę”, to zastanów się, dlaczego „chcesz”. Uczyliśmy się w szkole geografii, bo musieliśmy. Czy teraz też tak podchodzisz do niej ? A może dziś z innym nastawieniem otworzysz atlas, poszperasz w internecie, bo chcesz podróżować i sprawia Ci to ogromną przyjemność ? Chcesz wiedzieć więcej na temat miejsca, do którego się wybierasz ? Poznać historię, kulturę ? Zrozumieć, dlaczego ludzie, którzy tam mieszkają maja taką, a nie inną mentalność ? Takie podejście do zastosowania teorii w praktyce pozwala nam mocniej i głębiej przeżywać, ale też dzielić się tym, co doświadczyłaś/eś, a nawet budować swój personal brand i się rozwijać. 

Co zyskasz poznając pewne informacje w kontekście ?

Wysłuchujesz pewnych informacji, które nie są zbieżne z Twoimi zainteresowaniami ? Mąż opowiada Ci o ostatnim treningu, albo dokładnie opisuje, jak poradził sobie z naprawą radia ? Jaką masz korzyść z tej wiedzy ? Dzięki temu, że tego wysłuchasz budujesz relacje, zacieśniasz je. Zawsze jest jakaś korzyść. Kiedy ? Gdy ją stworzysz ! 

Kim się staniesz coś robiąc ?

Może staniesz się osobą o większym statusie ? Może będziesz miał/a większą wiedzę na pewien temat, przez co będziesz przynależeć do określonej grupy ludzi ? Bardziej świadomych, oczytanych ? Ważne, by zadać sobie takie pytanie. Przykładem może być prośba dziecka o pomoc w zrobieniu zadania dot. budowy pantofelka. Zamiast odpowiedzieć, że to bez sensu, bo do niczego taka wiedza się mu nie przyda, spójrz na to w inny sposób. Gdy dziecko się tego nauczy, dostanie pozytywną ocenę i będzie uważany przez nauczycielkę za dobrego ucznia. Dzięki temu buduje swoją reputację, a gdy zdarzy mu się popełnić błąd, nauczycielka może przymknąć na to oko. To jest przykład dobrego zastosowania teorii w praktyce.

Jak to, co robię, wpłynie na inne osoby ?


Dobrym przykładem jest dumny rodzic. 

Jak intensywne, w skali 1-10, musi być działanie ?

Ile energii trzeba włożyć w działanie ? Inaczej nastawisz się, gdy musisz mocno się zaangażować, inaczej, gdy nie potrzebujesz tyle energii. 

EFEKT ZEIGARNIK 

Zeigarnik udowodniła, że mózg zapamiętuje lepiej zadania niedokończone. Jeśli wykonanie zadania jest satysfakcjonujące, będzie ono "zamknięte" i gorzej przypominane. Co to oznacza ? Że jeśli posiadasz jakieś informacje i przestaniesz je stosować, zapominasz. Należy więc do tych informacji wracać. Zadawać sobie pytania, jak ja mogę z tego skorzystać ? Świetnym przykładem jest nauka języka obcego.  

 

Powodzenia ! 
AT

 

PS. Przygotowując ten tekst posiłkowałam się wiedzą, jaką zdobyłam na szkoleniu dr Mateusza Grzesiaka. Serdecznie polecam ! 

Na moim fan page na FB spotykają się niesamowici ludzie, którzy tak jak Ty mieli odwagę wyjechać i żyć za granicą. Znajdziesz tam wsparcie, motywację do działania i wiele pozytywnej energii. Jeśli masz ochotę, dołącz do nas:  Emigracja po Sukces 

Przedsiębiorcze, zaradne, ambitne kobiety zapraszam do grupy "Polki sobie radzą, społeczność przedsiębiorczych emigrantek". Grupy kobiet z całego świata, które nie czekają, tylko biorą sprawy w swoje ręce - uczą się, rozwijają, zakładają biznesy. Wspieramy się, motywujemy i inspirujemy nawzajem. Warto !

Znajdziesz mnie również na Instagramie i LinkedIn

A jeśli spodobał Ci się ten artykuł - udostępnij ! Dziękuję ! <3

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE ! 

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Na Facebook`u

Najczęściej czytane

Artykuły