Jak zmienić negatywne przekonania
- Napisała Ada Tomczak
Jest wiele szkół i metod pozwalajacych zmienić negatywne przekonania. Jedną z nich i bardzo skuteczną jest terapia poznawczo-behawioralna i z niej pochodzi narzędzie, którym chcę się dziś z Tobą podzielić. .
Poniższy tekst jest transkrypcją LIVE, jaki odbył sie 23 maja 2019 na Facebook. Link do video znajdziesz TU (KLIKNIJ)
JAK ZMIENIĆ NEGATYWNE PRZEKONANIA
U podstaw terapii poznawczo–behawioralnej leży założenie, że poprzez zmianę błędnego, negatywnego myślenia można uzyskać zmianę nastroju i zachowania. Weryfikujemy więc własne wzorce myślenia, przekonania i zastępujemy je takimi, które nam służą i pomagają. Pewne zachowania w czasie naszego rozwoju zostały wyuczone, więc możemy ich się oduczyć i nauczyć nowych. Dzięki temu łatwiej będzie nam radzić sobie w życiu, realizować swoje cele, rozwijać się, wzrośnie nasza pewność siebie.
Wracając do narzędzia, jakie Wam przedstawię - nazywa się ono „racjonalna terapia zachowań”.
Ale może zaczniemy od wyjaśnienia, czym jest przekonanie. Jest to zniekształcenie, forma postrzegania rzeczywistości nie zawsze związana z faktami, ale często z subiektywnymi odczuciami. Występuje w dwóch postaciach.
- Równoważnik kompleksowy A=B. "Jeżeli mężczyzna daje mi kwiaty to znaczy że mnie kocha". Ale to wcale nie musi być prawda. Jest to zniekształcenie rzeczywistości, które istnieje tylko w czyjejś głowie. Może być ono potwierdzone przez rzeczywistość, np. "Berlin jest stolicą Niemiec", jednak to nie jest przekonanie, ale fakt. A fakt to nie opinia. Ale jeśli powiesz, że nauka niemieckiego jest trudna, to to już jest przekonanie i ma charakter opinii, a nie obiektywnego faktu. Z faktami się nie dyskutuje, z przekonaniami można. Więc powinniśmy je zmienić na takie, jakie są łatwiejsze i adekwatne.
- Drugim rodzajem przekonania jest tak zwana implikacja czyli A prowadzi do B. Czyli ciąg przyczynowo skutkowy. Jeżeli się ktoś dużo uczy to będzie miał większe rezultaty. Z cała pewnością tak jest.
NARZĘDZIA
Racjonalna terapia zachowań
Jest to terapia opracowana przez dra Maultsby'ego, który stworzył metodę opartą na 5 krokach, na 5 pytaniach.
Zapisz swoje przekonanie, ubierz je w zdanie. Wówczas zacznij je weryfikować, kwestionować zadając sobie kolejno pytania. Za przykład niech posłuży przekonanie: "Uczenie się jezyków obcych jest trudne". To jest negatywne przekonanie. Ono nam nie służy, nie chcemy go mieć, powoduje, że się zniechęcamy, demotywujemy.
Zadajemy sobie więc następujące pytanie.
1. Czy to przekonanie jest oparte na faktach ? Nie, nie jest. Są dowody na to, są ludzie, którzy uczą się j.obcych i im idzie. Czyli pierwsza odpowiedż brzmi: NIE, nie jest trudne.
2. Czy to pozwala mi rozwiązywać konflikty ? Nie, bo mam autosabotaż, do tego jak mówię o tym mojemu nauczycielowi, to on się denerwuje, bo się z tym nie zgadza. Odpowiedź brzmi: NIE, nie powoduje rozwiązywania konfliktów.
3. Czy pozwala mi się czuć tak jak chcę ? Czy mogę się dzięki temu przekonaniu dobrze czuć ? NIE, źle się czuje, one negatywnie na mnie wpływa.
4. Czy pozwala mi osiągać cele krótko i długoterminowe ? NIE, absolutnie nie pozwala, bo mam demotywację do nauki i nie osiągam tego celu.
5. Czy to przekonanie chroni moje życie lub zdrowie psychiczne lub fizyczne ? NIE, w żaden sposób nie. Odwrotnie - czuję się gorzej, podnoszę swoje ciśnienie, mam depresję.
Otrzymujesz 5 odpowiedzi negatywnych. To znaczy, że to przekonanie Ci nie służy z całą pewnością. Jeśli dostaniesz chociaż 3 negatywne odpowiedzi to wiadomo, że przekonanie trzeba zmienić. Jeśli dostaniesz 3 pozytywne, 2 negatywne, to znaczy, że przekonanie jest zdrowe i warto je zachować. Ale to przekonanie widzimy, że jest dysfunkcyjne, więc je zmieniamy. Na jakie ?
Na przykład na takie: "Uczenie się jeżyka obcego jest proste". To jest przekonanie lepsze. Nie wiem, jak Ty, ale ja czuję wewnetrzny samotaż, nie do końca jestem o tym przekonana, że to prawda. Więc może inne przekonanie - "nauczenie sie j.obcego jest osiągalne`'. Świetne przekonanie, czuję, że mi pasuje. Sprawdźmy, czy spełnia warunki przekonania zdrowego zadając znów 5 pytań.
1. Czy jest oparte na faktach ? TAK. To jest osiągalne. Ludzie mówią w obcych językach, to jest osiągalne.
2. Czy pomoże mi to rozwiązywać konflikty ? TAK, będę czuła się lepiej z samą sobą.
3. Czy pozwala mi się czuć tak, jak chcę ? TAK
4. Czy pozwala mi osiągać cele krotko i długoterminowe ? TAK
5. Czy chroni moje życie lub zdrowie ? TAK. Czuje się lepiej i to lepiej wpływa na moje zdrowie.
Czyli przekonanie jest zdrowe i akceptuje je, biore dla siebie. W ten sposób, dzięki metodzie racjonalnej terapii zachowań po rozpoznaniu przekonania jesteśmy w stanie zakwestionować je i sprawdzić, czy jest zdrowe i czy nam służy, czy też jest chore i nam nie służy.
Kontrprzykład
Kolejna metodą jest kontrprzykład. Jest świetnym rozwiązaniem i zabiegiem logicznym na to, żeby pozbyć się negatywnego przekonania poprzez dodanie jego przeciwności i stworzenie drugiego przekonania, ktore jest dla niego ekstremalnym przeciwieństwem. Dla osób, które udostępnią LIVE na swoich prywatnych profilach na FB, na grupach polonijnych - prezent. Dokładny opis drugiej metody wraz z wyjaśnieniem jej zastosowania. Jeśli udostępnisz (link TU) daj mi znać w prywatnej wiadomości przez Messenger, wówczas pofrunie do Ciebie pdf z ćwiczeniem
Obie techniki są świetne pod kątem skuteczności, polecam stosować.
Powodzenia !
AT
PS. Przygotowując ten tekst posiłkowałam się wiedzą, jaką zdobyłam na szkoleniu dr Mateusza Grzesiaka. Serdecznie polecam !
Na moim fan page na FB spotykają się niesamowici ludzie, którzy tak jak Ty mieli odwagę wyjechać i żyć za granicą. Znajdziesz tam wsparcie, motywację do działania i wiele pozytywnej energii. Jeśli masz ochotę, dołącz do nas: Emigracja po Sukces
Przedsiębiorcze, zaradne, ambitne kobiety zapraszam do grupy "Polki sobie radzą, społeczność przedsiębiorczych emigrantek". Grupy kobiet z całego świata, które nie czekają, tylko biorą sprawy w swoje ręce - uczą się, rozwijają, zakładają biznesy. Wspieramy się, motywujemy i inspirujemy nawzajem. Warto !
Znajdziesz mnie również na Instagramie i LinkedIn.
A jeśli spodobał Ci się ten artykuł - udostępnij ! Dziękuję ! <3
POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !

Ada Tomczak
Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.
[ Czytaj dalej... ]