fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Jak znaleźć motywację i jej nie przehulać ?

Nikt z nas nie wstaje rano na turbodoładowaniu. Ważniejszym pytaniem jest nie to, JAK się zmotywować, ale KIEDY​ jestem zmotywowana/y. Jakie to było zadanie ? Co mnie wówczas napędziło ? Co było zapalnikiem ? Czy wówczas był ktoś obok mnie ?  

Poniższy tekst jest transkrypcją LIVE, jaki odbył sie 29 sierpnia 2019 na Facebook. Link do video znajdziesz TU (KLIKNIJ) 

W tym tygodniu postanowiłam poruszyć zagadnienie motywacji, o której krąży wiele mitów. Jeśli rozejrzycie się wokół, to ekspertów od motywacji jest zatrzęsienie i każdy wie wszystko najlepiej. Każdy wpaja nam jakieś przekonania, które z naszą rzeczywistością nie mają wiele wspólnego. Bo co z tego, że usłyszysz „myśl pozytywnie”, „uśmiechnij się”, „nie poddawaj się”, jak w Twoim życiu wciąż piętrzą się problemy ? Nie wiesz, jak ruszyć, od czego zacząć. A jeśli do tego ktoś Cię zachęca, byś się uśmiechnęła, jeszcze bardziej frustrujesz. To samo dotyczy Instagrama, gdzie życie takie piękne i kolorowe, ludzie nie maja problemów, tylko piekne życie. Rozglądasz się wokół, a w zlewie stos brudnych naczyń, dziecko chore już czwarty dzień, na stole leżą kolejne rachunki do zapłacenia. Masz poczucie, że życie Ci ucieka przez palce, a przecież nie o to Ci chodziło.

PODSTAWY PODSTAW 

Zacznę od tego, co wydaje się, że nie jest związane z motywacją. My czasem szukamy magicznych sposobów, by rozwiązać nasze problemy, a tymczasem należałoby zacząć od podstawy podstaw czyli: snu, badań, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. 

To nie jest możliwe iść przez życie pełnym energii, sił, motywacji, zdobywać świat, spełniać marzenia, jeśli jest się niewyspanym, zmęczonym, kiedy źle się odżywiasz, nie uprawiasz żadnego sportu. To jest możliwe przez chwilę, ale nie na dłuższą metę, wie o tym każdy, kto pracował w korporacji. ;) Musisz mieć paliwo do działania.  Jestem mamą, wiem, co to znaczy wychowywać dziecko i jak ciężko jest tak po prostu położyć się i porządnie wyspać. I wiem, jak to wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego nie szukaj rozwiązań, tylko czasem odpuść. Nie zawsze musisz zdobywać świat, czasem masz prawo być zmęczona/y. 

Pamiętaj, że jest wiele chorób, których objawem jest zmęczenie - anemia, depresja, cukrzyca, choroby tarczycy. Dlatego to ważne, by sie przebadać i sprawdzić też inne przyczyny naszego stanu zdrowia, zamiast przeszukiwać internet w poszukiwaniu fajnych sposobów na motywację. 

ZMOTYWOWANY INTROWERTYK

Ekstrawertyzm wcale nie musi iść w parze z motywacją. Można być spokojną, opanowaną osobą, a jednocześnie bardzo zmotywowaną. Znamy przecież takie osoby, które zawsze robią wokół siebie szum, zamieszanie, zawsze w centrum uwagi, głośne, a jednocześnie widzimy, że niewiele poza za tym się nie dzieje, te osoby od lat stoją w miejscu. Nie bierz z nich przykładu, nie oszukuj natury. Można być świetnie zmotywowanym i osiągać swoje cele bez robienia wokół siebie zamieszania.

CZEKAM AŻ PRZYJDZIE

Trzecia kwestia to mylne pojmowanie motywacji. Nam się wydaje, że żeby działać motywacja jest konieczna, bo bez tego nie ruszymy z miejsca. Jak nie ma motywacji, to już nic nie osiągniemy w życiu. 

A prawda jest zupełnie inna. 

Jeśli czekasz, aż motywacja na ciebie spłynie, by działać, to możesz się nie doczekać. Ludzie działają pomimo tego, że nie mają motywacji. I wstają rano, choć im się nie chce i robią swoje. A nie chce im się czasem, jak cholera. 

Wiesz, kto ma najwięcej problemów z osiąganiem swoich celów ? Ci, którzy uważają, że najpierw musi na nich "spłynąć" motywacja, a potem dopiero biorą się za pracę. A jest dokładnie odwrotnie. Najpierw musi być działanie, potem jest motywacja. 

Oczywiście są takie sytuacje, kiedy jesteśmy hiperzmotywowani i działamy.  Niestety wiele osób sądzi, że tylko w takich sytuacjach jest sens brać się za pracę. A to jest nieprawda. Prawdą jest to, że my przez większość życia mamy mniej motywacji, niż więcej. A zobaczcie, jednak idziemy przez życie, prawda ? 

Czyli najpierw działanie, potem przyjdzie motywacja. 

Dobrym przykładem jest aktywność fizyczna. Jeśli ćwiczysz wiesz, że bardzo często Ci się nie chce. Ale jak już wskoczysz w dres i pójdziesz na rower, pobiegać, wówczas endorfiny skaczą i aż Cię niesie. A jak jeszcze zaczyna Ci się zmieniać sylwetka, pojawiają się mięśnie, wówczas masz jeszcze większą motywacje. A jeśli odkładasz wszystko na później, to ta motywacja może nigdy nie nadejść. I nigdy nie ruszysz się z kanapy.

Znasz osobę, która powiedziała, że żałowała, że zrobiła trening ? Bo ja raczej słyszę, że ktoś żałuje, że nie zrobił. 

KTO JEST TWOJĄ INSPIRACJĄ ? 

Zastanów się, czy znasz taką osobę, która osiąga jakieś niesamowite efekty, która jest dla Ciebie inspiracją ? Czy ta osoba aby na pewno codziennie wstaje rano i mówi „wow, ale jestem zmotywowana, zaraz zacznę dalej rozwijać swoją firmę, pisać książkę, ćwiczyć’ ?

Nikt z nas nie wstaje rano na turbodałodowaniu. Ludzie osiągają swoje cele, odnoszą sukcesy w jakichś dziedzinach, ale nie dlatego, że są turbodoładowani od rana. 

Dlatego nie warto się zastanawiać, jak się zmotywować, tylko kiedy jestem zmotywowany/zmotywowana? I nad tym warto się zastanowić. Przeanalizuj sytuacje ze swojego życia i zastanów się, kiedy jesteś zmotywowana/y ? Co cię napędza, nakręca ? Jakie zadania ? Czy wówczas jest ktoś obok, kto cię mobilizuje ?

Chciałabym, byś znalazła/znalazł idealne warunki do czegoś, co Cię napędza do działania. Nie teoretyczne, ale praktyczne. Nie w oparciu nie o to, co piszą jacyś mądrzy ludzie w internecie, ale Twoje, osobiste, wynikające z Twojego życia. 

Jak już wiesz, jakie to sytuacje zastanów się, czy ktoś koło ciebie wówczas był. Kto cię mobilizował do działania, wspierał ? Może się okazać, że ta osoba jest zapalnikiem, który wywołuje u Ciebie motywację. I następnym razem, kiedy będziesz chciała/chciał coś zrobić powinnaś/powinieneś stworzyć sobie takie warunki, by ta sytuacja, to otoczenie się ponownie pojawiało. 

WIERZĘ, ŻE TYM RAZEM DAM RADĘ 

Kolejną ważną kwestią jest nasza wiara w to, że nam się uda. Często na początku roku stawiamy sobie wysoko poprzeczkę, a potem okazuje się, że nam nie wychodzi. Nasza motywacja maleje, tracimy zapał i w efekcie odpuszczamy.To bardzo często jest widoczne w sporcie albo odchudzaniu „schudnę 30 kg, będę biegać codziennie”. A potem nagle okazuje się, że nie dajesz rady, bo plany swoje, a życie swoje. I Twoja motywacja spada. 

Motywacja będzie więc rosła, jeśli postawisz sobie realne cele i będziesz szła/szedł w tym kierunku małymi krokami. Jeśli zobaczysz, że Ci wychodzi, że chudniesz, że biegasz coraz dalej bez zadyszki, te efekty Cię właśnie zmotywują do dalszego działania. Dlatego nastawmy się na proces. 

EMOCJE A KALKULACJA  

Motywacja przyjdzie, jeśli Twoje cele będą dla Ciebie ważne. Ale nie tak po prostu „przecież chcę nauczyć się języka obcego”, „przecież chcę schudnąć i być zdrowsza”. To wszystko jest ważne, ale te cele będą działały na nas motywująco, gdy są dla nas ważne, związane z moimi emocjami i uczuciami, a nie z racjonalną kalkulacją. 

Bo racjonalna kalkulacja brzmi tak: „Nauczę się języka i dogadam w urzędzie” Ale ja przejdzie Ci przez głowę, że w sumie to możesz poprosić koleżankę i ona pójdzie z Tobą do urzędu jako tłumacz, to to jest żaden cel, który cię zmotywuje, bo nie jesteś zaangażowana emocjonalnie, tylko racjonalnie. 

MULTITASKING NIE DZIAŁA 

Kolejna kwestia to skupienie. Jeśli nie skupiasz się I robisz wiele rzeczy na raz, jesteś wydrenowana/y emocjonalnie i nie masz siły. Wówczas trudno o motywację.

Jeśli masz możliwość pracować w skupieniu, nikt ci nie przeszkadza, nie dzwoni, to praca idzie ci szybciej. Jeśli jest inaczej - wciąż Ci ktoś przerywa, coś chce, dzwoni telefon, przychodzą smsy, to praca idzie słabiej. Jak się czujesz pod koniec jednego, a jak pod koniec drugiego dnia ? Jaki jest twój poziom energii ? Jakiego rodzaju jest to zmęczenie ? Oczywiście, po dniu pełnym efektywnej pracy też jesteśmy zmęczeni, ale to jest zupełnie inne, bo wówczas masz poczucie dobrze wykorzystanego czasu, widzisz efekty. W drugiej sytuacji padasz wieczorem na twarz przekonana/y, że zrobiłaś wszystko i nic. 

BUDUJ WSPIERAJĄCE OTOCZNIE 

Mówi się, że jesteśmy pięcioma osobami z naszego najbliższego otoczenia. Dlatego tak ważne, z kim przebywamy. Czy są to osoby nastawione na działanie, zmotywowane, mają rezultaty ? Czy raczej wiecznie narzekające, nie odnoszące żadnych sukcesów ? 

Dlatego warto zbudować sobie taki zespół wsparcia i otoczyć się osobami, które nas zmotywują i podadzą pomocną dłoń, kiedy nam się coś wysypie. 

Jeśli nie w realnym śweicie, to w świecie wirtualnym. To nie musi być ktoś, kto dokładnie zna się na tym, co robimy. Ale to jest ktoś, kto nam pomoże i nas poklepie po ramieniu, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Jeśli szukasz takiego miejsca, takich ludzi, zapraszam Cię serdecznie do dwóch grup na FB, gdzie znajdziesz wsparcie, motywację, konkretną pomoc. Pierwsza z nich to grupa "Zmieniamy nawyki", gdzie systematycznie pracujemy nad wprowadzaniem pozytywnych zmian w swoje życie. Drobnymi, małymi krokami. Jeśli jesteś zainteresowana/y - kliknij TU i dołącz do nas.

Druga grupa to "Polki sobie radzą. Społeczność przedsiębiorczych emigrantek". To kobiety z całego świata, które nie czekają, tylko biorą sprawy w swoje ręce - uczą się, rozwijają, zakładają biznesy. Wspieramy się i pomagamy sobie nawzajem. Warto !  Zapraszamy - kliknij TU, żeby dołączyć.

Ściskam i do zobaczenia!

AT

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Na Facebook`u

Najczęściej czytane

Artykuły