Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Język ciała

fot.: http://amazonarchives.com/ fot.: http://amazonarchives.com/

„TED Talks” to ok. 20-minutowe prezentacje, które odbywają się co roku na konferencjach organizowanych przez amerykańską fundację non profit Sapling Foundation. Jej celem jest – jak głosi motto – „propagowanie idei wartych propagowania”. Poruszane tematy dotyczą nauki, technologii, ekologii, polityki, rozwoju ludzkości, biznesu i marketingu. Wśród prelegentów znajdują się eksperci w najróżniejszych dziedzinach, w tym także znane nazwiska oraz laureaci Nagrody Nobla. Każda z prezentacji jest fascynująca, niepowtarzalna, przepełniona wiedzą i ideami. To po prostu 20 - minutowe majstersztyki, to co !

Uwielbiam te wykłady, a do moich ulubionych należy wykład Amy Cuddy „Język ciała kształtuje nasza osobowość”, który ma na dzień dzisiejszy ponad 40 milionów odsłon. I wierz mi, nie bez przyczyny.

Psychologowie społeczni poświęcili lata na badania dotyczące języka naszego ciała oraz wpływu języka ciała innych osób na nasze osądy. Co Twój język ciała mówi do mnie ? Co przekazujesz Ty innym swoim językiem ciała? Ale też - czy można zmienić sposób, w jaki my sami na siebie patrzymy, a to w konsekwencji poskutkuje odbiorem nas przez innych ? Bo tak, jak wskazuje Cuddy, często zapominamy o jeszcze jednym odbiorcy sygnałów niewerbalnych. O nas samych.

SIŁA I DOMINACJA

Badania, jakie prowadzi, dotyczą dynamiki władzy, w szczególności wyrażanie siły i dominacji. Niesamowite, jak głębokie i wręcz atawistyczne są te zachowania. Zarówno ludzie widzący, jak i niewidomi od urodzenia, po zwycięstwie w konkurencjach fizycznych unoszą w górę ręce tworząc literę V, podnoszą lekko podbródek. A więc zachowują się w ten sposób bez względu na to, czy kiedykolwiek widzieli takie zachowania. Gdy czujemy się bezsilni postępujemy dokładnie odwrotnie – zamykamy się, zwijamy, robimy się „mali” by uniknąć zderzenia z kimś innym.

Czy uwierzysz, że starając się o pracę nie kwalifikacje, nie doświadczenie, nie dobrze zorganizowane wypowiedzi, ale właśnie pozycja siły ma decydujący wpływ na to, czy zostaniesz zatrudniony ? To nie przypuszczenia, to wyniki badań ! Aż wierzyć się nie chce….  

Czy można się nauczyć tej siły ? Czy ktoś słaby, nieporadny, można „udawać” pewność siebie i dzięki temu osiągać sukcesy? Wyglądać na silniejszego, niż w rzeczywistości ? Wiemy, że sygnały niewerbalne przekazywane przez nas wpływają na to, jak postrzegają nas inni. Ale czy mogą one również rządzić sposobem myślenia i odczuwania o nas samych ?  Czy przyjęcie postawy siły przez kilka minut naprawdę może wpłynąć na twoje życie w znaczący sposób ? Czy dzięki niej możemy zdobyć pracę ?

SIŁA EMIGRANTA

Myślę, że dla emigranta są to szczególnie ważne zagadnienia i warto się nad tym pochylić. Jakże często jesteśmy postawieni w pozycji słabszego. Nowi ludzie, nowe środowisko, nieznany ląd. Wyobcowanie, lęk, brak pewności siebie.  Można by tak wyliczać i wyliczać w nieskończoność…

Jak zbudować w sobie tą siłę ? Jak nauczyć tego nasze dzieci ?  

Na FB  na mojej stronie „Emigracja po Sukces” znajduje się video tej konferencji.  Jeśli masz 20 minut czasu, zachęcam Cię do obejrzenia materiału. A skoro ta zmiana tak niewiele kosztuje, to dlaczego nie spróbować ? Może diametralnie nie zmieni Twojego życia, ale może przynieść wiele dobrego. I przynosi, o czym się sama niejednokrotnie przekonałam. Naprawdę warto.

A jeśli i Ty tak uznasz – podziel się tym video. To rzetelna, poparta badaniami wiedza. Może ktoś bardzo tego teraz potrzebuje. Dasz mu narzędzie, a jeśli skorzysta – może taka mała zmiana wpłynie i na jego życie ?

Czego serdecznie życzę,  
AT

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

1 komentarz

  • Chadonistka
    Chadonistka piątek, 23 czerwiec 2017 15:50 Link do komentarza

    Amy Cuddy w swoich badaniach chyba nie dowiodła, że zatrudniają nas dlatego, że przyjmujemy pozycję siły. ;) Może to wynikać np. z pewności siebie, jaką wtedy mamy i która przekłada się na naszą efektywność wykonywania zadań na rozmowie kwalifikacyjnej, ale samo przyjęcie pozycji dominującej nie wystarcza. Mogę się oczywiście mylić, bo już dawno czytałam te badania. :P Wiem za to na pewno, że były replikacje badań Cuddy i nie potwierdziły one wniosków, które ona wyciągnęła. Czyli nie wiadomo do końca czy to działa, czy nie.

    Pozdrawiam! :)

Skomentuj

Upewnij się, że wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) są wypełnione.

Na Facebook`u

Najczęściej czytane