fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Nie patrz w przeszłość !

Tym, co często powstrzymuje nas przed podjęciem decyzji o zmianie to nasz trudna przeszłość. Trochę z zazdrością patrzymy na tych, który działają, osiągają sukcesy tłumacząc sobie, że ich to życie rozpieszczało, nie to co nas. Mieli łatwiej. 

Łatwiej, bo:
- pochodzą z bogatej, szczęśliwej rodziny
- mieli wsparcie emocjonalne,
- wierzono w nich i ich potencjał,
- byli mobilizowani do nauki, dzięki czemu rozwijali się i zdobyli świetne wykształcenie,
- mieli wzorzec zaradności życiowej,
- alkohol nie lał się w domu strumieniami,
- rodzice ich nie bili..

To prawda, że kochająca, wspierająca rodzina jest na wagę złota. Wiele ułatwia, wiele umożliwia. Ale znasz pewnie takich, którzy pomimo sprzyjajacych warunków nie zaszli zbyt daleko, albo po prostu zmarnowali swoje życie.

Z drugiej strony wiele osób, które odniosły w życiu sukces, wychowywało się w rozbitych, dysfunkcyjnych rodzinach. Ich dzieciństwo to brak poczucia bezpieczeństwa, ciągłe przeprowadzki, wciąż nowi "ciocie i wujkowie" pojawiający się w drzwiach. Mają za sobą wiele porażek, kryzysów. A jednak doszli na swój szczyt.

Dlaczego ?

Dlatego, że start nie determinuje tego, jak będzie wyglądało nasze dalsze życie.

Przychodzi taki moment, że to MY podejmujemy decyzję. Wszystko jest w naszych rękach.

Mamy dwie możliwości:

- możemy pogodzić się z tym, co niesiemy w swojej "życiowej walizce". Uznać, że skoro niewiele dostaliśmy od rodziców i słabo nam się wiedzie, to taki już nasz los, takie przeznaczenie. Wciąż ich oskarżać o błędy, żyć w poczuciu krzywdy, rozliczać i płakać nas sobą. Codziennie narzekać też zły świat, polityków, system. I tak upłyną lata.
- możemy też uznać, że bez wzgledu na wszystko, będziemy walczyć o siebie i osiagniemy swój sukces. Wykorzystać swoje doświadczenia, przeżycia i stworzyć swoje życie takim, o jakim zawsze marzyliśmy.

Które wyjście wybierasz ?

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD DECYZJI

Możliwe, że inni mają łatwiej. Możliwe, że mają więcej. Ale to nie ma znaczenia. Przestań wreszcie myśleć o tym, czego nie masz, a zacznij o tym, co posiadasz.

Wiesz, co oznacza "DDA" ? Ten skrót: "Dorosłe Dzieci Alkoholików". Czyli dzieciaki z takich domów, gdzie na alkohol zawsze były pieniądze, a na chleb to już niekoniecznie. Domy bez miłości, wsparcia. Domy zimne – przede wszystkim emocjonalnie.

Kiedy wrzucisz w internet to hasło wyskoczy wiele pozycji dot. objawów, sposobów terapii itp. Bo jest to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób, a jeszcze więcej nie zdaje sobie z niego sprawy.

Oczywiście jeżeli nasze dzieciństwo mocno rzutuje na nasze dorosłe życie – należy to przepracować na terapii. To nie ulega wątpliwości.

Ja jednak chciałabym zwrócić Twoją uwagę na inny aspekt bycia DDA, ponieważ podcięte skrzydła w dzieciństwie i lata pracy nad uzyskaniem równowagi - to jedno. Drugie - to wyciagnięcie ze swoich doświadczeń takich cech, które są cenne i wykształciły się dlatego, że żyliśmy w takiej, a nie innej rodzinie.

Można do nich zaliczyć:
- umiejętniość radzenia sobie w trudnych sytuacjach: szybkie podejmowanie decyzji, sprawne funkcjonowanie, odporność na stres, opanowanie, zaradność, samodzielność,
- pozytywne nastawienie do innych, ogromna empatia,
- pracowitość, determinacja, ambicja, wytrwałość, upór, odpowiedzialność.

Raz jeszcze podkreślę, że korzyści zobaczymy tylko wóczas, gdy znamy nasze straty, ograniczenia i kierunek, w jakim podążać, by wyzdrowieć. Ale to, co chcę Ci przekazać to to, że nie zmienia to faktu, że nawet z takim bagażem złych doświadczeń, z takim kiepskim startem możesz osiągnąć swój sukces. Bo gdy spojrzysz na powyższe cechy, nie uważasz, że są to właśnie cechy, które mogą bardzo ułatwić osiągnięcie celów i są pożądane, by działać efektywnie ?

Ale również inne doświadczenia z dzieciństwa – nagła strata najbliższych czy też ich apodyktyczność, spędzanie lat przy fortepianie lub na sali trenngowej zamiast w kinie i wśród przyjaciół - te wszystko doświadczenia, mogą nas wzmocnić.

Dlatego tak ważne jest przestać narzekać, rozliczyć się z przeszłością, wyciągnąć z niej to, co najlepsze i ruszyć !

SPÓJRZ NA SIEBIE

Zastanów się więc, co takiego stało się w Twoim dzieciństwie, co może dać ci siłę do działania ? Może nie są to złe doświadczenia, lecz dobre ? 

Wypisz je na kartce.

Jeśli czujesz, że przeszłość to trudność nie do przezwyciężenia i ma wpływ na Twoje życie – skontaktuj się ze specjalistą. Przepracuj to, bo kolejne lata będziesz stać w miejscu. Będziesz patrzeć, jak inni zmieniają pracę, uczą się i rozwijają, wychodzą z toksycznych związków. 

A jeśli czujesz się na siłach – zaakceptuj, to co było, wyciągnij lekcje, przestań narzekać, szukać winnych i ... ruszaj do przodu ! Podejmij decyzję i działaj !

Powodzenia !!!

AT

 

PS. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i uważasz, że może komuś pomóc, dać energię, do działania - udostępnij proszę! Dziękuję ! 

A jeśli jeszcze nie jesteśmy znajomymi na FB, czekam na Ciebie na moim fan page`u "Emigracja po Sukces" https://www.facebook.com/EmigracjaPoSukces/ 

Dołącz do wspaniałych ludzi, który - tak jak Ty - mieli odwagę, by wyjechać za granicę. Znajdziesz tam wsparcie, motywację do działania i wiele pozytywnej energii. Do zobaczenia ! 

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Na Facebook`u

Najczęściej czytane

Artykuły