fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Screw it! Let`s do it!

Richard Branson Richard Branson

 

Motywują mnie porażki i sukcesy innych ludzi. Jednym z nich jest Richard Branson, który w swoje książce „Screw it, let`s do it!” dał mi kilka lekcji życia. Polskie wydanie nosi tytuł „Zaryzykuj, zrób to!", choć właściwie powinien brzmieć „Nie pieprz, zrób to!” :)  Jakby tego nie przetłumaczyć, ja podpisuję się pod tym hasłem obiema rękami!

Branson jest właścicielem Virgin Group – sieci spółek, w skład których wchodzą linie lotnicze, księgarnie, kasyna, biura podróży, kluby fitness, telefonia mobilna, radio, usługi finansowe i co tam sobie jeszcze stryjenka winszuje – łącznie z obsługą komercyjnych lotów kosmicznych. Jego majątek jest szacowany na prawie 6 miliardów dolarów. Więc „coś tam coś tam” o wyzwaniach wie :) To są lekcje o stawianiu sobie celów i drodze do ich realizacji.

No bo ile razy można stać przed lustrem i narzekać na swój wygląd?

Ile rodzinnych imprez jeszcze przebiegnie, na których będziesz narzekać na swój los, by potem wrócić do domu i nadal tkwić w swojej beznadziei?

Ile piw jeszcze z kolegami wypijesz opowiadając o nieudanym związku?

Ile razy będziesz zaciskać zęby, gdy szef – despota po raz kolejny publicznie nas obraża?

Ile razy będziemy się wstydzić w urzędzie braku swoich umiejętności językowych ?

A teraz przeczytaj uważnie - nieważne, co Cię w życiu unieszczęśliwia, nieważne, jak długo to trwa. Ważne, że teraz nadszedł ten moment, żeby coś z tym wreszcie zrobić! Właśnie teraz !
 

WADY NA ZALETY,  „NIE” NA „TAK”
 

Branson jest dyslektykiem, a ponieważ w czasach, gdy chodził do szkoły, pojęcie to nie było znane, uważano go za leniwego ucznia. Dlatego zaczął uczyć się wszystkiego na pamięć. W przyszłości jego znakomita pamięć będzie jego najlepszym narzędziem w biznesie. On potrafił przekuć swoją wadę w zaletę. Swoim współpracownikom powtarza: „jeśli chcecie coś zrobić, to po prostu to zróbcie”. Słowo nie umiem nie może nikogo zatrzymać, bo jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, możesz się przecież nauczyć.

Nie wszyscy mają pieniądze, by realizować swoje pasje, zakładać biznesy. Nie do każdych drzwi puka okazja. Ale kimkolwiek jesteś i cokolwiek robisz, a czujesz się źle w miejscu, którym jesteś, rozejrzyj się i zastanów, jak mógłbyś zmienić swoje życie.

Ty również to potrafisz. Bo w wynajdowaniu swoich wad i szukaniu wykrętów jesteśmy świetni, prawda? „Ja to się nigdy tego nie nauczę.. nie mam takiej pamięci, jak ty…”, „ Trzeba być silnym psychicznie, ja nie jestem…”, „Jestem tchórzem…”, „Nie potrafię tego zrobić…”, „Innym los sprzyja, a mi zawsze kłody pod nogi…”.  I tak dalej i tak dalej.

Znasz to, prawda?

Niesamowite, że potrafimy wiele, wiele lat narzekać, szukać wymówek, zazdrościć innym samemu nic nie robiąc. Bo się boimy? Ba ! Każdy z nas się boi! Ale jedni się boją i działają, a inni boją się i nic nie robią.

Często słyszę taki argument, że ktoś nie podejmuje jakiejś decyzji, bo nie wie, co będzie dalej. To oczywiste. Gdybyśmy znali przyszłość, o ile życie byłoby łatwiejsze :)

Ale mam wrażenie, że za stwierdzeniem „boję się, więc nie działam” tkwi coś więcej. I mam wrażenie, że trochę mnie to obraża. Bo ja również się bałam wyjeżdżając za granicę. Bo ja również się boję, kiedy muszę podjąć ważne, trudne decyzje. Tym trudniejsze, a strach jest silniejszy, gdy dotkną również moich najbliższych.

Jest takie powiedzenie, że odwaga jest wówczas, gdy nikt nie wie, że się boisz. Dobrze powiedziane, prawda ?

Gdy słyszę, że ktoś czegoś nie robi, bo się boi, to myślę sobie, że chyba raczej jest wygodny. Raczej leniwy. Raczej mu się nie chce. Raczej szuka usprawiedliwienia. Że bardzo długo tkwi w tym swoim marazmie, że już się przyzwyczaił.

Branson jest pozytywnym wariatem. Ogromnym entuzjastą, którego pracownicy nazywają „Doktor TAK”, bo zawsze znajdzie więcej powodów, żeby coś zrobić, niż żeby nie zrobić. Ale za każdym jego działaniem stoi też kalkulacja. Plan działania. Opracowany sposób realizacji. Do marzeń ma podejście praktyczne – to są raczej cele, które sobie stawia, a potem szuka dróg, żeby je zrealizować. I o to właśnie chodzi!

Zauważ, że jeśli nie chcesz czegoś zrobić – szukasz przeszkód. Ale jeśli czegoś chcesz, czegoś bardzo chcesz – szukaj możliwości!  Dobrze się przygotuj, postaraj zminimalizować ryzyko, przekalkuluj zyski i starty i… działaj !!!

Podróż, podczas której przejdziesz dziesiątki tysięcy kilometrów zawsze zaczyna się od pierwszego kroku. Jeśli zaczniesz się koncentrować na przeszkodach i trudnościach, to możesz nigdy go nie wykonać.

To co?  Screw it, let`s do it! :)

Powodzenia !!!

AT

 

PS. Jeśli spodobała Ci się ten artykuł i uważasz, że może komuś pomóc, dać energię, do działania - udostępnij proszę! Dziękuję ! 

A jeśli szukasz więcej inspirujących historii i motywacji, czekam na Ciebie na moim fan page`u "Emigracja po Sukces" https://www.facebook.com/EmigracjaPoSukces/

Dołącz do wspaniałych ludzi, który - tak jak Ty - mieli odwagę, by wyjechać za granicę. Znajdziesz tam wsparcie, motywację do działania i wiele pozytywnej energii. Do zobaczenia !  ❤️

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

4 komentarzy

 • Przemo
  Przemo niedziela, 13 maj 2018 12:46 Link do komentarza

  Czytalem biografie tego Pana ;) Calkiem motywujaca ? Kazdy Sukces jest motywujacy , Ale to kazdy z nas musi znalezc droge do sukcesu i dla kazdego bedzie to Co innego , osiagniecie sportowe , zawodowe , zyciowe i inne . NA pewno trzeba probowac ;) Jak to mawia M.Jordan "Moge zaakceptowac porazke Ale nie zaakceptuje braku proby" ;)

 • Marion
  Marion poniedziałek, 22 maj 2017 13:52 Link do komentarza

  Dziękuję Ado! Będę działać,zmieniać! Pozdrawiam! :)

 • Ada Tomczak
  Ada Tomczak niedziela, 21 maj 2017 12:37 Link do komentarza

  Marion ! Za każdym razem wzruszam się, gdy czytam takie komentarze. Czy ja dałam Ci kopa ? A może właśnie Ty mnie ? Jesteś silną, mądrą kobietą - skoro tak wiele w życiu osiągnęłaś "na przekór", to znaczy, że masz w sobie moc. Tylko gdzieś na chwilę się ulotniła. Może ten czas "zawieszenia" wcale nie był zmarnowany... Dziś - bardziej świadoma, bardziej uparta i zdecydowana - ruszysz jak burza i niech Ci tylko ktoś wejdzie w drogę !!! :D Trzymam za Ciebie mocno kciuki i ściskam z całych sił ! Powodzenia !!!

 • Marion
  Marion niedziela, 21 maj 2017 09:46 Link do komentarza

  Zawsze mówię, że nic nie dzieje się bez przyczyny... Musiałam trafić na tego bloga, żeby rozwiał moje wątpliwości i dał takiego kopa w cztery litery. Bo dokładnie tak jest - i patrzenie w lustro, i narzekanie na zły los, że jeszcze słabo umiem to i tamto a tak naprawdę milion wymówek, żeby siedzieć w tej cholernej strefie komfortu i...płakać w poduszkę, że już mam dosyć, że potrzebuję zmian,że nienawidzę mojej biurkowej pracy, że ciężko zwlec mi się z łóżka. Teraz jestem po 50-tce i pytam się siebie - gdzie uciekła ta moja młodzieńcza odwaga? gdzie podział się mój upór w osiąganiu celów? czyż nie zdałam matury, od której odwodzili mnie nauczyciele i koleżanki, bo zawsze miałam problemy z matematyką - "nie zabieraj się za maturę,bo nie zdasz!" czyż nie poszłam do technikum, które odradzali mi nauczyciele i mówili, że nie dam rady nawet w liceum? czyż nie wychowałam samotnie mojego wspaniałego syna chociaż dookoła mówiono abym ciążę usunęła ( to były inne lata ) albo zostawiła dziecko w szpitalu, bo sama nie dam rady? tak! to byłam ja! twarda,przedsiębiorcza, nieustępliwa w swoich postanowieniach... więc co się stało z moim uporem walki? skąd ta Beksa się znalazła? Ale przeczytałam ten fantastyczny tekst - zakładam zbroję i działam...a to wszystko Twoja wina! :D Pozdrawiam :)

Skomentuj

Upewnij się, że wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) są wypełnione.

Na Facebook`u

Najnowsze komentarze

Najczęściej czytane