fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Strategia Walta Disney`a

Fot. www.disneyphotoblography.com Fot. www.disneyphotoblography.com

Jest taki moment, kiedy już chcesz ruszyć, wiesz dokąd, wiesz, po co, ale coś Cię powstrzymuje. Milion głosów w Twoje głowie, sceptycznie nastawione otoczenie, albo też brak wsparcia. Obawy,  ograniczone fundusze, poczucie braku kompetencji… Stoimy i chcemy zrobić ten pierwszy krok i… nie robimy.

Chyba w każdym z nas drzemie marzyciel, realista i krytyk, choć zapewne ten ostatni najczęściej daje o sobie znać, prawda ? Ale gdyby tak spojrzeć na swoje plany, marzenia, cele z tych trzech perspektyw ?

Walta Disney`a chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeden z największych wizjonerów ubiegłego wieku, który wiedział, jak ważne są marzenia i determinacja, by je spełniać. Nie zważając na profity finansowe ani na sceptyczne opinie otoczenia, zrealizował wiele projektów niejednokrotnie wykraczających poza wyobrażenia ówczesnego świata rozrywki. Jego śmiałość w realizacji tego, co wydawało się niemożliwe, inspiruje do dziś. Również mnie. W przekuwaniu marzeń w działanie pomagała mu pewna metoda, którą chciałabym się w Toba podzielić. Może i Ty po jej poznaniu zechcesz rzucić się w wir pracy i podążyć za marzeniami, które często są w zasięgu ręki…

Jego strategia to narzędzie wykorzystywane do planowania i realizacji swoich celów i szukania kreatywnych rozwiązań. Taki wyższy level burzy mózgów. Dzięki jego metodzie możesz generować nowe pomysły, analizować, podejmować decyzje. Pozwala ona na spojrzenie na problem z trzech różnych perspektyw: Marzyciela, Realisty i Krytyka. W pozycji Marzyciela: marzysz, Krytyka – nie zostawiasz na projekcie suchej nitki. Realisty: szukasz konkretnych rozwiązań. 

Ps. jak widzisz i ten Krytyk czasem się przydaje …

CO TA METODA POZWOLI CI OSIĄGNĄĆ ?

Będziesz potrafił/a spojrzeć na zagadnienie z dystansu, zidentyfikujesz szanse i zagrożenia. Przed Tobą pojawi się pełen obraz projektu/zadania i będziesz w stanie opisać związane z nim zagadnienia takie jak wizja, zasoby, możliwości, potrzeby, szanse, motywacja, plan, nowe nawyki, kolejne kroki.

To co ? Gotowa ? Gotów ? A więc zaczynamy !

Zakładam, że krążą Ci po głowie ważne, trudne, wymagające czasu, energii i pieniędzy decyzje. To poważna sprawa. Dlatego ważne jest, by znaleźć czas dla siebie i tylko dla siebie. Ja wiem, że to czasem graniczy z cudem. Ale wiem też, że cuda się zdarzają. 

Ustaw trzy krzesła, oznacz, które jest dla Marzyciela, Krytyka, a które dla Realisty. Przygotuj kartkę papieru, długopis, weź głęboki oddech… potem kilka kolejnych … i zaczynamy.

MARZYCIEL

Usiądź na krześle przeznaczonym dla Marzyciela i zanurz się w swoich marzeniach.

Poczuj, że możesz wszystko. Wyobraź sobie projekt, o którym zawsze marzyłaś. Chcesz otworzyć firmę ? Chcesz schudnąć ? Chcesz pozyskać nowych klientów ? Chcesz pojechać na Bali ? Wspiąć się na Kilimandżaro ?

Nie ma żadnych ograniczeń, limitów. Poczuj, jak Twoje marzenie się spełnia. Stań na szczycie, poczuj uścisk prezesa wręczającego Ci awans. Wyobraź sobie idealną wersję Twojego projektu, najlepsze rozwiązanie Twojego problemu. Zwróć uwagę na detale.. . Tu wszystko jest dozwolone. Tu powstaje idealna wersja Twojego życia. Poczuj się jak dzieciak, dla którego wszystko jest możliwe. Pamiętasz ten stan ? Niesamowity, prawda ?

A teraz zastanów się i odpowiedz na pytania: Dlaczego to jest dla Ciebie takie ważne ? Skąd wiesz, że akurat na tym Ci najbardziej zależy ? Dlaczego akurat to marzenie ma się ziścić ? Co by było, gdyby to marzenie się spełniło ? Gdybyś je zrealizował, co byś czuł, co byś miał, kim byś był, co posiadał ? Czy realizacja tego marzenia przyniosłaby cos jeszcze dla Ciebie i innych ?

Zapisuj swoje uwagi na kartce. A gdy skończysz – zmień miejsce.

KRZESŁO DLA REALISTY

Czas fantazjowania minął, teraz trzeba chłodnym okiem spojrzeć na nasze marzenia. Tu skup się na konkretnym planie działania. Spójrz na problem obiektywnie i trzeźwo. Zastanów się, czy to, czym dysponujesz, pozwoli Ci na osiągnięcie tego, co czym marzysz. Czy posiadasz odpowiednie kompetencje, umiejętności, odpowiednie wsparcie, czas (!), osoby konieczne do realizacji Twojego marzenia. Stwórz konkretny plan działania przy zachowaniu realnych możliwości. Zachowuj zimną krew, już nie możesz dać się ponosić emocjom, marzeniom. Tu jest miejsce na dystans. Nie poddawaj się jednak ani nadmiernemu optymizmowi, ani też nadmiernej krytyce.

Odpowiedz sobie na pytania:

Jak wdrożyć plan w życie ? Czego potrzebujesz do realizacji swojego marzenia ? Skąd będziesz wiedział, że plan się powiódł ? Czy jest ktoś, kto może Ci w tym pomóc ? Czy  możesz skorzystać z jakichś zasobów ? Jakie mam zasoby – intelektualne, materialne, które mogę wykorzystać w realizacji celu ? Co możesz jeszcze zrobić, by przybliżyć się do realizacji tego marzenia ? Ile czasu potrzebujesz na jego realizację ? 

Pozycja Realisty to miejsce realnej oceny swojego zamierzenia. Czy można, a jeżeli tak, to jak należy to zrealizować. Jakie pierwsze kroki musisz podjąć. Jaki jest plan.

Zapisuj na kartce myśli, które Ci się pojawią…

…i zasiądź na krześle przeznaczonym dla Krytyka, Czyli to, co tygrysy lubią (niestety) najbardziej.

KRZESŁO DLA KRYTYKA

Krytyk to osoba, która DOBRZE Ci życzy, ale zauważy niedoskonałości pojawiającego się scenariusza zdarzeń, wychwyci błędy w myśleniu oraz założeniach. Wskaże pułapki i zagrożenia. To czas na „czepianie się”, czarne wizje i szukanie dziury w całym.  Ale nie narzekanie i krytykowanie dla samego krytykowania, krytyka musi być konstruktywna. To też nie jest miejsce na podkopywanie wiary w siebie, ujmowanie sobie, obrażanie i lekceważenie swoich marzeń, osiągnięć.


W tym miejscu należy odpowiedzieć sobie na pytania:  Czego w planie Realisty brakuje ? Czy kolejne kroki są właściwie zaplanowane? Jakie są jego słabe punkty ? Czy wszystkie elementy współgrają ze sobą ? Czy plan jest możliwy do realizacji w określonym czasie ? Co może się nie powieść ? Co umknęło ? Kto może zaszkodzić Ci w realizacji celu ? Co zazwyczaj idzie nie tak? Co może utrudnić, a co doprowadzić do rezygnacji z realizacji marzenia? Czy ktoś inny straci na realizacji moich planów ? Czy ktoś będzie przeciw ? Czy jest coś, co zwiększy Twoją pewność siebie i popchnie do działania?

Zapisuj na kartce myśli, które się pojawiają. To są największe zagrożenia.

NEUTRALNIE

A teraz wyjdź z tych trzech ról i postaraj się spojrzeć na wszystko neutralnie. Masz na kartce spisane marzenie, plan realizacji i trudności, jakie mogą się pojawić. Czy jesteś gotów działać ? Czy jest jeszcze coś, co budzi Twoje obawy ? Czy jest coś, nad czym trzeba jeszcze się pochylić ? Jesteś w stanie odpowiedzieć na obawy Krytyka ? Jakie widzisz możliwości rozwiązania tych problemów ? Co możesz zrobić, żeby sobie poradzić ? Czy można ten cel zrealizować w inny sposób?

Jeżeli uważasz, że pomysł wymaga jeszcze modyfikacji możesz jeszcze raz powtórzyć całą strategię tak, aby pomysł był gotowy do wykonania.

DO SPEŁNIONYCH MARZEŃ JUŻ TYLKO KROK…

Ale jeśli przyjrzysz się swojej kartce, to zauważ, że masz gotowy plan działania !  Spisz końcową wizję swojego celu opisując ją w formie twierdzącej i używając czasu teraźniejszego. Szczegółowo, konkretnie. Nie „ chcę mieć firmę” lecz „mam firmę…”. Nie „chciałabym pojechać do..”, lecz „jestem w drodze do…”.

Strategia Disneya to proste w wykonaniu, a jednocześnie bardzo skuteczne narzędzie. A co najważniejsze może dodaje skrzydeł realistom, wiary krytykom i pozwala na realizację marzeń tym, którzy nie boją się marzyć.  

Wierzę, że również Tobie

Bo marzenia to dobra rzecz. Pod warunkiem, że się je spełnia ! 

Powodzenia !
AT

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

2 komentarzy

 • Ola
  Ola niedziela, 28 maj 2017 19:55 Link do komentarza

  Witam, Pani Ado, podczytuję bloga już od jakiegoś czasu, jeszcze nie na emigracji, ale z zamiarem wyjechania!
  Dużo ciekawych treści, współgrających ze stanem mojej duszy!
  Siadłam rozpisałam plan według tej strategii!
  Pozdrawiam serdecznie

 • Lukasz
  Lukasz niedziela, 21 maj 2017 08:04 Link do komentarza

  Mega ciekawe spojrzenie na to, aż dziś spróbuję to zrobic:)

Skomentuj

Upewnij się, że wszystkie wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) są wypełnione.

Na Facebook`u

Najczęściej czytane