fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Żeby mi się tak chciało...

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/191736/sila-nawyku-oprawa-miekka.html http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/191736/sila-nawyku-oprawa-miekka.html

„Była ulubioną badaną naukowców. Lisa Allen, według danych zawartych w jej karcie, miała trzydzieści cztery lata. Zaczęła pić i palić mając lat szesnaście, i przez większość życia walczyła z nadwagą. W pewnym momencie jej życia – miała wtedy około dwudziestu pięciu lat – firmy windykacyjne ścigały ją, chcąc odzyskać dług wynoszący dziesięć tysięcy dolarów. Stare CV wskazywało, że jej najdłuższy staż pracy w jednym miejscu wynosi niecały rok.

Ale kobieta, która dziś staje przed badaczami, jest szczupła i pełna życia, widać jej umięśnione nogi biegaczki. Wygląda dziesięć lat młodziej niż na zdjęciach z akt i sprawia wrażenie osoby z kondycją fizyczną, która bez trudu pozwoliłaby jej wykończyć na treningu wszystkich zebranych. Według najświeższego doniesienia z jej życia, które znajduje się w jej karcie, Lisa nie ma żadnych długów, nie pije i od trzydziestu dziewięciu miesięcy pracuje w firmie zajmującej się projektowaniem graficznym. (...). Wśród naukowców zebranych w sali byli neurolodzy, psycholodzy, genetycy i socjolog. Przez ostatnie trzy lata (…) przepytywali i prześwietlali Lisę oraz ponad dwudziestu byłych palaczy, nałogowych obżartuchów, osoby z problemem alkoholowym i ludzi z innymi destrukcyjnymi nawykami. Wszystkich uczestników łączyło jedno: udało im się całkowicie zmienić swoje życie w stosunkowo krótkim czasie.

Badacze chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, jak im się to udało. Mierzyli więc parametry życiowe uczestników, instalowali w ich domach kamery, by przyglądać się ich codziennym zwyczajom, sekwencjonowali fragmenty ich DNA oraz, za pomocą technologii umożliwiających zaglądanie do środka ludzkich czaszek w czasie rzeczywistym, śledzili przepływ krwi i impulsów elektrycznych w mózgach uczestników, w momentach, gdy narażeni byli na pokusy typu dym papierosowy czy królewski posiłek.” *

Lisa, będąc sponiewieraną życiowo, zdradzoną przez męża kobietą podczas wycieczki do Egiptu, na którą wydała swoje ostatnie pieniądze postanowiła, że wróci tam i będzie wędrować przez pustynię. Pomysł był szalony, ale to kompletnie nie miało znaczenia. Musiała się na czymś skupić, żeby nie zwariować. Dała sobie rok na przygotowania i wiedziała, że aby ten cel osiągnąć, będzie musiała wiele poświęcić. A konkretnie – najpierw powinna rzucić palenie. Bo to była decyzja, która pociągnęła za sobą szereg kolejnych zmian."(...)

SIŁA NAWYKU 

Tak się zaczyna książka „Siła nawyku” Charlesa Duhigg`a. Książka o tym, jak zacząć zmieniać swoje życie. Życie, w którym jest Ci źle, niewygodnie, które Ci się nie podoba. Kiedy czujesz, że zmiany są konieczne, bo inaczej zwariujesz. MUSISZ coś zrobić ! Tylko co i jak, skoro kilka razy próbowałeś/aś i nie udało się ? Albo jesteś osamotniony/a w tej decyzji,  gdyż otoczenie nie okazuje Ci wsparcia?

Pytanie brzmi: „od czego zacząć?”.  Jak pozbyć się starego „JA”. Jak dokonać zmiany ? W czym tkwi tajemnica ?

Jak:

- wreszcie schudnąć ?

- przestać podjadać i zacząć się zdrowo odżywiać ?

- rzucić palenie, po raz setny, ale ostatni ?

- opanować język obcy ?

- działać pomimo lęku ?

- zmienić swoje życie, by rano z energią i chęcią wstać z łóżka ? 

Odpowiedzia na powyższe pytania jest ... stworzenie właściwych nawyków. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromną moc sprawczą odgrywają one w naszym życiu odgrywaja. 

ŻYJ BEZ WYSIŁU 

Wiele naszych codziennych wyborów może wydawać się nam rezultatem dobrze przemyślanych decyzji. Ale wcale tak nie jest.

Weźmy na przykład dzisiejszy dzień. Co zrobiłeś zaraz po przebudzeniu ? Biegniesz pod prysznic, wstawiasz kawę, wychodzisz na balkon zapalić, a może otwierasz lodówkę ? Sprawdzasz pocztę zanim pójdziesz do łazienki ? Najpierw myjesz zęby czy twarz ? Najpierw zawiązujesz prawy czy lewy but ? Jak żegnasz się z rodziną wychodząc z domu ? Którą drogą idziesz do piekarni ? A w tygodniu do pracy ? Na obiad jesz ryż i sałatkę czy steka z ziemniakami ? Gdy wracasz do domu idziesz pobiegać czy robisz drinka i zasiadasz przed tv ?

Nawyk pojawia się, ponieważ mózg szuka sposobów na ograniczenie wysiłku. Cały proces w mózgu stanowi trzystopniową pętlę. Bez niej nasze mózgi przeładowałyby się nadmiarem informacji z codziennego dnia. Mamy wskazówkę, czyli wyzwalacz, który mówi mózgowi, aby wszedł w tryb automatyczny i podpowiada, który nawyk należy wybrać. Potem jest zwyczaj. A na końcu nagroda. Czy najpierw włączam ekspres do kawy czy odpalam papierosa ? Czy zawiązujesz buta rozpoczynając od prawego czy lewego ?

Czy jest sens poświęcać czas na podjęcie takich decyzji ? Oczywiście, że nie. Ale widzisz, jak tego wiele ? A skoro już zaczynasz sobie to uzmysławiać, to możesz zastanowić się, jak część z nich zmienić, by osiągnąć swój cel. 

Bo złota zasada brzmi: „nie możesz wyplenić złego nawyku, możesz go jedynie zastąpić przez inny nawyk”.

Decyzja Lisy o rzuceniu palenia, co przybliżało ją do osiągniecia najważniejszego celu (przejściu przez pustynię) wyzwoliła całą masę przemian. Zastąpiła palenie bieganiem, to zmieniło sposób odzywania się, miało wpływ na jej pracę, sen, oszczędzanie, plany. Naukowcy po przeanalizowaniu skanów jej mózgu zauważyli, że jeden ze wzorców neurologicznych – stare nawyki – zostały nadpisane nowymi. Stare zwyczaje zostały, ale były wypychane przez nowe. Czyli wraz ze zmianą, jaka przechodziła, zmiany przechodził jej mózg. Ale zmiany mogły nastąpić dlatego, że skupiła się początkowo na zmianie wyłącznie jednego nawyku, a dopiero to przeprogramowało inne.

Każdy może wykorzystać ta podstawową formułę w wykształcaniu nawyków na własny użytek. Pozwól, że posłużę się fit-przykładami.

Powiedzmy, że chcesz zacząć ćwiczyć.

1. Wybierz wskazówkę: ćwiczenia czy bieganie codziennie wieczorem ? 

2. Nagroda. Moją stanowi odżywka białkowa - shake o smaku czekolady kupiony ostatnio w Aldi.

3. Pragnienie. Antycypuj swoja nagrodę. Jak ten shake pięknie pachnie, jak smakuje… Zapragnij go, a ułatwi ci to codzienne ćwiczenia.

Albo nowe nawyki żywieniowe - wyobraź sobie siebie w bikini albo swoje wyrzeźbione ciało na plaży… Satysfakcję, gdy stajesz na wadze. Coś, czego naprawdę chcesz. Skup się na pragnieniu tej nagrody wówczas, gdy pojawią się pokusy. To pragnienie nakręci pętlę nawyku.

Oczywiście są jeszcze inne zasady, które pozwolą Ci zrozumieć siłę nawyku i – jeśli tego chcesz – doprowadzić do zmiany. Zmienić to, co od dawna Cię męczy, gniecie, nie pozwala oddychać pełną piersią. To mogą być niewielkie zmiany, ale też zmiany bardzo duże, które powoli, acz skutecznie w efekcie wywrócą Twoje życie do góry nogami. A Ty będziesz w tym miejscu, w którym zawsze chciałaś/eś być.

KSIĄŻKA UWODZI

Tak, dokładnie - książka mnie uwiodła, bo daje nadzieję. Nic się nie zmieni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale spojrzenie na swoje złe nawyki z innej perspektywy daje do myślenia. A gdy pojawia się szansa, może warto skorzystać ? Każdy z nas ma nawyk, którego chciałby się pozbyć. Dzięki nauce wiemy, jak nawyki powstają i jak się zmieniają, znamy postawy stojące za tym mechanizmem. Rozumiemy, co zrobić, by ludzie mniej jedli, więcej ćwiczyli, pracowali wydajniej, żyli zdrowiej. Żeby byli szczęśliwsi. Rozumiemy, co zrobić, by życie, jakie prowadzimy było NAPRAWDĘ takie, jakie chcemy, żeby było. Przekształcenie nawyków nie jest proste, łatwe i szybkie. Ale się da. 

Przczytałam ją na "jednym wdehu". Jest napisana prostym, przystępnym językiem, zawiera mnóstwo przykładów z życia wziętych, sugestii, pomysłów. Jeśli się wahasz, w internecie znajdziesz godzinny ,darmowy audiobook. Można posłuchać w trakcie szykowania obiadu, spaceru, biegania czy zakupów. Mam nadzieję, że razem natchniemy Cię do zmiany.

ALE TO, CO NAJWŻNIEJSZE...

.. co sprawi, by nawyk zmienił się w sposób trwały - musisz uwierzyć, że zmiana jest możliwa.

 

No to co ? To działamy ! Trzymam za Ciebie kciuki !

AT

 

* przy opracowywaniu tekstu wykorzystałam fragment książki Ch. Duhigg „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” wyd. PWN, Warszawa 2012

 

PS. Na moim fan page na FB spotykają się niesamowici ludzie, którzy tak jak Ty mieli odwagę wyjechać i żyć za granicą. Znajdziesz tam wsparcie, motywację do działania i wiele pozytywnej energii. Jeśli masz ochotę, dołącz do nas:  Emigracja po Sukces 

Przedsiębiorcze, zaradne, ambitne kobiety zapraszam do grupy "Polki sobie radzą, społeczność przedsiębiorczych emigrantek". Grupy kobiet z całego świata, które nie czekają, tylko biorą sprawy w swoje ręce - uczą się, rozwijają, zakładają biznesy. Wspieramy się, motywujemy i inspirujemy nawzajem. Warto !

Zapraszam Cię również do pobrania darmowego E-BOOKA który przygotowałam specjalnie z myślą o emigrantach. Zatytułowałam go  "Bo wszystko zaczyna się od pierwszego kroku..." Sama jestem emigrantką i doskonale rozumiem, z czym się mierzymy. Jakie mamy wątpliwości, jakie potrzeby, czego się boimy i za czym najczęściej tęsknimy. Doskonale też wiem, że wszystko zaczyna się od pierwszej decyzji i pierwszego ruchu. Od małej zmiany, która pociąga za sobą kolejne. A wówczas ani się obejrzymy, a już jesteśmy na właściwej ścieżce :) Wierzę, że ten E-BOOK pomoże Ci zrobić pierwszy krok ! Znajdziesz w nim mądre i wartościowe ćwiczenia, dzięki którym spojrzysz na swoją emigrację jak na szansę. Historia Marty mocno Cię zainspiruje i wierzę, że gdy tylko dojdziesz do ostatniej strony ruszysz z impetem realizować swój cel.  Jaki on jest ? Nie wiem, co postrzegasz jako sukces. Ale czymkolwiek oby on nie był, ten e-book Cię na pewno zmotywuje do działania ! Zapisz się na newsletter i pobierz E-BOOK.  

Znajdziesz mnie również na Instagramie i LinkedIn

A jeśli spodobał Ci się ten artykuł - udostępnij ! Dziękuję ! <3

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE ! 

 

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Na Facebook`u

Najczęściej czytane

Artykuły