fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Podaj dalej

Pomysły na biznes lub inną działalność raczej nie spadają z nieba, ale często wystarczy otwartość na inspiracje i wiadomości, na które – jak to było w przypadku Moniki Wieli – trafić można nawet na ulicy. 

 

Justyna Luty-Urbanek "Polki sobie radzą" (PSR):  Skąd pomysł na Give Back Box?

Monika : Do stworzenia Give Back Box zainspirował mnie zapoczątkowany przez kalifornijską firmę Toms Shoes model one for one, w którym – najprościej rzecz ujmując – za każdym razem, kiedy ktoś kupi produkt, udzielana jest pomoc jakiejś osobie potrzebującej. Toms Shoes już od ponad 10 lat przekazuje na cele charytatywne buty czy okulary, jak również wspiera projekty dające ludziom dostęp do wody czy opieki medycznej. Ponieważ sama prowadzę internetowy sklep z butami, chciałam wzbogacić go o jakąś ciekawą opcję, dzięki której moi klienci mogliby pomagać innym. 

Pewnego dnia zobaczyłam na ulicy bezdomnego z napisem na kartonie "I need shoes" [ang. potrzebuję butów - przyp. red.]. W tym momencie poczułam, że to jest wiadomość dla mnie i że muszę coś z tym zrobić! Następnego dnia obudziłam się z pomysłem, żeby za każdym razem, kiedy wysyłam do klienta paczkę z zamówionymi przez niego butami, dorzucić ulotkę oraz zaadresowaną etykietę ze znaczkiem. W ten sposób prosiłam klientów, by nie wyrzucali pudełka, tylko włożyli do środka rzeczy, których już nie potrzebują, i odesłali je za darmo na adres schroniska dla bezdomnych podanego na etykiecie. 

Pierwsze przesyłki z darami dla potrzebujących dotarły do schroniska już po paru tygodniach! Kiedy się o tym dowiedziałam, płakałam ze wzruszenia. Od razu czułam, że to jest pomysł, który odmieni życie milionów ludzi i że pewnego dnia każdy sklep internetowy będzie chciał dołączyć się do akcji i rozsyłać podobne ulotki do swoich klientów! 

Zasada działania Give Back Box jest prosta: 

  1. Nie wyrzucaj pudełka, w którym dotarły do Ciebie rzeczy kupione przez Internet.
  2. Zapakuj do niego niepotrzebne Ci już ubrania, książki czy cokolwiek, co może przydać się komuś innemu. 
  3. Wydrukuj z naszej strony etykietę z adresem najbliższej fundacji charytatywnej i wyślij paczkę za darmo. 

PSR: Po udanym teście na własnym biznesie ruszyłaś w Amerykę w poszukiwaniu partnerów... 

Monika: Tak, testując pomysł w moim sklepie, mogłam sprawdzić, jak klienci reagują na nowy pomysł i ilu z nich wykorzystuje tę możliwość, żeby przekazać niepotrzebne im ubrania i inne przedmioty na cele charytatywne. Dzięki temu podczas rozmów z kolejnymi partnerami mogłam posłużyć się już konkretnymi przykładami i liczbami. Po około roku od narodzin Give Back Box udało mi się rozpocząć pierwszy program pilotażowy na dużą skalę: dokładnie przed Black Friday 2013 [ang. czarny piątek, początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem, często najbardziej dochodowy dla amerykańskich sprzedawców dzień w roku - przyp. red.] oficjalnie wystartowała współpraca z jednym z największych sklepów internetowych - oferującym miliony produktów NewEgg.com. Potem już poszło z górki...

PSR: Jak wygląda współpraca Give Back Box z Goodwill? Jak udało Ci się namówić ich do współpracy i płacenia za przesyłki?


Monka: Goodwill to amerykańska organizacja non-profit, której zadaniem jest wspieranie osób mających problemy ze znalezieniem pracy. Aby sfinansować takie działania jak kursy dokształcające czy usługi pośredniczenia pracy, Goodwill zarządza ogromną siecią sklepów charytatywnych, w których sprzedawane są przeważnie używane rzeczy przekazane organizacji jako darowizna. Zanim oficjalnie ogłosiliśmy współpracę Goodwill z Give Back Box, testowaliśmy program przez ponad 2 lata. W końcu jesienią 2015 wystartowaliśmy na dobre i odtąd pracujemy z ponad 100 sklepami Goodwill w całej Ameryce. Dzięki Give Back Box darczyńcy nie muszą już jechać do najbliższego punktu, by zawieźć rzeczy - a dla Goodwill pozyskiwanie rzeczy za pośrednictwem Give Back Box jest drugim po tradycyjnym źródłem dotacji.

PSR: Jak udało Ci się namówić do współpracy UPS i pozostałych partnerów? Co było najtrudniejsze podczas negocjacji?

Monika: Najtrudniejsze w każdych negocjacjach było dotarcie do właściwych osób i otwarcie pierwszych drzwi. Później już było łatwo, ponieważ Give Back Box to program bardzo atrakcyjny dla każdej ze stron – i przede wszystkim pomaga ludziom. Jak można więc powiedzieć nie?

lle osób pracuje obecnie przy projekcie? ale paczek zostało już przekazanych na cele dobroczynne dzięki GBB? 

Monika: Obecnie nad projektem na stałe pracuje 11 osób, ale ta liczba zwiększa się, jeśli trzeba na przykład negocjować kontrakty lub wprowadzać jakieś nowe rozwiązania. Co do liczby przekazanych darów, to ze względu na poufność danych nie mogę podać dokładnej liczby, ale są to już setki tysięcy.

PSR: Co najczęściej jest przekazywane i dlaczego nie wolno przekazać elektroniki?

Monika: Darczyńcy najczęściej przekazują ubrania. Stan Kalifornia nie pozwala na pozyskiwanie przez fundację elektroniki ze źródeł bez certyfikacji, dlatego musieliśmy tymczasowo wykluczyć elektronikę z programu. Jednak na dzień dzisiejszy elektronika jest już akceptowana w większości stanów. 

PSR: Udzieliłaś mnóstwo wywiadów, w tym telewizyjnych. Który z nich był dla Ciebie największym wyzwaniem?

Monika: Pierwszy wywiad, którego udzieliłam, to wywiad dla magazynu "Forbes". Zostałam od razu rzucona na głęboką wodę, ale dzięki temu szybko oswoiłam się z kamerami i pytaniami dziennikarzy. Teraz uwielbiam kontakt z mediami i wywiady, a nawet występy przed publicznością, jak jeden z ostatnich, który miał miejsce na festiwalu Life is Beautiful, gdzie wraz z dyrektorem marketingu UPS Jarrodem Purdonem opowiadaliśmy, jak nasze firmy połączyły siły, by pomagać potrzebującym. 

Niedawno otrzymałam także statuetkę "Wybitny Polak w USA" przyznawaną przez fundację "Teraz Polska", co jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem i oczywiście znów wiązało się z obecnością w mediach. 

W 2017 otrzymalam prestizowa nagrodę National Retail Federation _ Giver 2017

https://nrffoundation.org/The-List/2017/givers/monika-wiela

W 2018 zagoscilam na Nasdaq oraz musieliśmy zmierzyć się z kolejnym viral video z platformy Now This

https://nowthisnews.com/videos/money/the-give-back-box-allows-you-to-donate-old-clothes-from-home

Video to ma w tej chwili ponad 9 milionow wyswietlen tylko na Facebook https://www.facebook.com/NowThisMoney/videos/1824880247814539/

PSR: Oprócz GBB prowadzisz także sklepy internetowe - w Polsce i w USA. Czym różni się prowadzenie biznesu po obu stronach oceanu? 

Monika: W tej chwili nie biorę już czynnego udziału w prowadzeniu biznesu w Polsce. Give Back Box zupełnie zawładnęło moim sercem i poświęcam się temu projektowi niemal w całości. Co do różnic, to na pewno jest nią skala prowadzonego biznesu: USA to ogromny kraj, można tu osiągnąć znacznie więcej i znacznie szybciej. Polska natomiast jest moją ojczyzną, którą kocham, i na pewno wprowadzę na rynek polski nie tylko Give Back Box, ale wiele innych pomysłów.

PSR: Plany na przyszłość?

Monika:
Every box is Give Back Box! Obecnie Give Back Box działa już w Wielkiej Brytanii: www.givebackbox.org.uk oraz w Kanadzie www.givebackbox.ca 

PSR: Co radziłabyś emigrantkom, które chcą rozpocząć własną działalność za granicą?

Monika: Przede wszystkim zdecyduj się na coś, co kochasz i co jest Twoją pasją. Następnie nigdy się nie poddawaj i z uśmiechem każdego dnia idź do przodu! 

PSR: Bo Polki sobie radzą ! Dziękuję za rozmowę i mocno trzymam kciuki ! 

 

HEJ ! ZACZEKAJ CHWILĘ ! 

Muszę Ci się przyznać, że takie wywiady to sporo pracy. Ich celem jest przede wszystkim wsparcie tych wszystkich, którzy zdecydowali się ruszyć w świat i znaleźć gdzieś tam swoje miejsce. Jeśli masz wśród znajomych kogoś, komu warto podesłać ten tekst, skopiuj link i prześlij go mailem, Messengerem, albo udostępnij na Facebooku. Będę Ci bardzo wdzięczna ! Dziekuję ! 

  • A jeśli szukasz Polek podobnych do Ciebie, dołącz do grupy "Polki sobie radzą. Społeczność przedsiębiorczych emigrantek" - grupy dla kobiet z całego świata, które nie czekają, tylko biorą sprawy w swoje ręce - uczą się, rozwijają, zakładają biznesy. Wspieramy się i pomagamy sobie nawzajem. Warto !
  • Polub fanpage na FB: Emigracja po Sukces. To miejsca, gdzie spotykają się niesamowici ludzie, którzy tak jak Ty mieli odwagę wyjechać i żyć za granicą. Znajdziesz tam wsparcie i wiele pozytywnej energii. 

  • Znajdziesz mnie również na Instagramie i LinkedIn

A może chciałabyś opowiedzieć nam o swojej emigracji - sukcesach i porażkach ? Dać innym motywację do działania ? Zainspirować ? A może rozpromować swój biznes ? Zapraszamy do kontaktu - podziel się swoją historią ! Napisz do mnie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo przez Facebook/Instagram. 

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Na Facebook`u

Najczęściej czytane

Artykuły