fbpx
Witaj! ZALOGUJ SIĘ

Lekcja 1. "O co chodzi z tymi nawykami i dlaczego to ważne ?"

  • Napisała 

Zapewne nie raz i nie piętnaście padało z Twoich ust stwierdzenie: „Teraz to się wezmę !!!”.  Co to było za postanowienie ? Nauka języka kraju, w którym mieszkasz ?  Szukanie nowej pracy ? Uprawianie sportu ? Zdrowe odżywianie ? Czytanie książek ? Regularne przyjmowanie witamin ?  Picie wody ? A może wcale nie myślałaś/eś o sobie - chciałaś/eś wprowadzić jakieś zmiany w swoim domu ? Nowe zasady w podejściu do żony/męża czy dzieci ? A może prowadzisz biznes i zmiany mają dotyczyć Twoich aktywności, reklamy, budowania społeczności ? 

Ile nas, tyle decyzji. Ale im ich więcej - tym gorzej. Bo czy dajemy radę rozplanować wszystko i potem faktycznie zrealizować ? Czy wystarcza nam motywacji ? 

Niestety, zdolność do dotrzymywania tego typu założeń to coś, z czym ma problem większość z nas. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Scranton tylko 8% osób dotrzymuje swoich postanowień noworocznych, zaś aż 25% osób rezygnuje z nich w pierwszym tygodniu! Jak więc sprawić, by nasze postanowienia faktycznie wcielić w życie i by zapału nie starczyło nam na co najwyżej kilka tygodni?

Odpowiedzią jest wyrobienie sobie stosownych nawyków. W kolejnych lekcjach przedstawię Ci instrukcję, jak to wykonać krok po kroku. 

Na blogu, w zakładce „Zmieniamy nawyki” znajdziesz także PDF, który można pobrać, by monitorować swoje postępy. Wygląda inaczej niż te, które najczęściej znajdziesz w sieci. A to dlatego, że zależy mi na tym, byś skupił/a się na budowie bądź zmianie tylko jednego nawyku.

Jeśli miałaś/miałeś czas i zerknąłeś na mój artykuł (TU) już wiesz, że zmiana tylko JEDNEGO nawyku może pociągnąć za sobą wręcz lawinę przemian.

A przecież o to chodzi, by nasze życie było lepsze, pełniejsze, zdrowsze - po prostu szczęśliwsze. A skoro ma temu pomóc tylko jedna, w gruncie rzeczy mała zmiana - to dlaczego nie spróbować ? 

Oczywiście ten tracker (tabelka) to tylko propozycja. Zachęcam Cię do stworzenia swojej własnej, z bliskimi Ci motywami, kolorami. Wówczas może chętniej będziesz realizować swój plan. 

A jeśli bardziej do Ciebie przemawiają aplikacje na smartfona w sieci znajdziesz wiele propozycji. Ja polecę Ci jedną z nich. Ale najważniejsze - by zacząć działać ! 

Co musisz wiedzieć o nawykach?

Nawyki to drobne decyzje i działania, które nieustannie podejmujemy. Odpowiadają one nawet za 40% naszych zachowań w ciągu dnia i przez to definiują w dużej mierze nasze życie. Wykonujemy je automatycznie nie zastanawiając się nad nimi. I właśnie ta automatyzacja sprawia, że nawyki to idealne narzędzie służące do realizacji  celów.

Nawyki mogą być zarówno dobre, jak i złe (np. palenie papierosów, ale też zaglądanie na Facebooka 20 razy dziennie).

Zwróć uwagę - Twoje marzenie „świetnie posługiwać się językiem obcym”, albo „być szczupłym i zdrowym” to mało określony i jednak dość odległy cel. Oczywiście, musisz mieć cel, bo on nadaje kierunek Twoim wszystkim działaniom, ale nie są to cele mierzalne. Bo jak zmierzyć znajomość języka czy zdrowie ? Jak określisz pod koniec dnia, w jakim stopniu udało ci się zbliżyć do realizacji swojego celu? Wczoraj byłaś mniej, a dziś bardziej zdrowa ? W jakim procencie ?

Tu właśnie z pomocą przychodzą nawyki. Jeśli przez kolejne dni skoncentrujesz się na ich wyrabianiu, czyli powtarzaniu zaplanowanych czynności i jednocześnie będziesz monitorować zmiany, szybko zauważysz, jak szybko zbliżasz się do celu. Dostajesz natychmiastową informację zwrotną, przez co wiesz, czy zmierzasz w dobrym czy złym kierunku. Wówczas możesz dokonywać korekt w planie i iść dalej. 

Z całych sił polecam książkę Charlesa Duhigga „Siła nawyku”. Jest napisana świetnym językiem, a znajdziesz w niej nie tylko dokładne omówienie tematu nawyków, ale również wiele niesamowicie inspirujących przykładów. Na YouTube jest dostępny bezpłatny, godzinny audiobook. Znajdziesz go pod tym linkiem. Jestem przekonana, że już pierwsze minuty zrobią na Tobie wrażenie

https://www.youtube.com/watch?v=lsoXHYq3kW8

Powodzenia !

AT

C.d.n.

Ada Tomczak

Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.

Czytaj dalej... ]

Na Facebook`u

Najczęściej czytane

Artykuły