Lekcja 2. "Przypominacze", a Twój nawyk
- Napisała Ada Tomczak
W pierwszej lekcji mówiliśmy o podstawowych zasadach w budowaniu i zmianie nawyków. W dzisiejszej dowiesz się, co to są "przypominacze" i jak mogą Ci pomóc w przechodzeniu przez zmianę.
Ale zanim o tym powiem, krótkie przypomnienie tego, o czym mówiliśmy w poprzedniej lekcji.
Budowanie nawyku trwa od kilku tygodni do nawet kilkunastu. Wszystko zależy od naszej pracy, determinacji, ale też częstotliwości, z jaką będziemy tworzyć nawyk. Jeśli ktoś decyduje się uczyć codziennie przez 5 minut języka obcego, szybciej zauważy rezultaty automatyzacji (oczywiście, jeśli będzie to robił systematycznie), niż ktoś, kto decyduje się na aktywność fizyczną 2 razy w tygodniu. Każdy z nich odniesie sukces, jednak ważne są poniższe zasady.
1. Im więcej nawyków będziesz budować, tym większe prawdopodobieństwo porażki.
Jeśli zdecydujesz się wdrażać kilka, kilkanaście zmian jednocześnie i spróbujesz diametralnie przebudować swoje życie najprawdopodobniej poniesiesz klęskę już po tygodniu, dwóch. Wybierz jedną, najwyżej dwie zmiany. Gdy zauważysz, że Twoje działania się automatyzują, wprowadź kolejną.
2. Określ mały krok, który przybliży Cię do osiągnięcia celu.
W tym zdaniu kluczowym słówkiem jest "MAŁY". Chodzi o pojedyńczą, prostą czynność, która nie jest wymagająca. Poświęć na naukę języka 5 minut dziennie, idź dwa razy w tygodniu na dwudziestominutowy spacer. Trudno będzie Ci znaleźć wymówkę, bo przecież chyba 5 minut dziennie na powtórzenie słówek znajdziesz, prawda ?
3. Ustal harmonogram
Nie ma znaczenia, czy będziesz prowadzić tabelę, czy posłużysz się aplikacją w smartfonie - wszystko musi być zapisane. Nie możesz polegać na swojej pamięci. Oznacz termin i zadanie do wykonania. Ważna jest również precyzja. Jeśli decydujesz się coś robić 3 razy w tygodniu, to określ dni. Najgorsze, co możesz zrobić, to luźno określić "dwa razy w tygodniu, kiedy znajdę chwilę".
4. Monitoruj zmiany
Musisz wiedzieć, w jakim stopniu realizujesz plan, na jakim etapie jesteś. Zapisuj regularnie, czy dany krok jest zrealizowany, czy nie. To pozwala Ci nie tylko korygować działania, ale spójrz jaka satysfakcja, gdy spojrzysz wstecz i zobaczysz, jak wiele udało Ci się dokonać. To ogromna motywacja, by się nie poddawać.
To najważniejsze zasady, a teraz przechodzimy do głównego tematu lekcji.
"Przypominacze"
Każdy z nas ma wiele przyzwyczajeń, które mogą posłużyć jako przypomnienie, by zająć budowaniem nowego nawyku. Jako przykład może posłużyć wyrzucanie śmieci (gdy pojemniki poza budynkiem i musisz wyjść na zewnątrz). Wówczas wskakujesz w wygodne buty i przy okazji ruszasz na kilkunastominutowy spacer. To może być powrót z pracy i słuchanie audiobooków po angielsku czy niemiecku w samochodzie.
Zastanów się, jakie z Twoich przyzwyczajeń mogą Ci pomóc w budowaniu nawyku bądź zmianie starego ? A może już stosujesz tą metodę ?
Powodzenia !
AT
C.d.n.

Ada Tomczak
Ten blog powstał ponieważ uważam, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Ja przewróciłam swoje życie do góry nogami. Wiem, co to brak sił, by podnieść się z łóżka. Ale wiem również, że wszystko co złe też się kiedyś kończy. Codziennie ryzykuję, działam, podejmuję wyzwania, by moje życie było takie, jak chcę: zdrowe, aktywne, szczęśliwe. Ty również możesz to zrobić.
[ Czytaj dalej... ]